لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۱

پنتاگون: با شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در پایگاه «تقدم» عراق ارتباطی نداریم


نمایی از ساختمان وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون
نمایی از ساختمان وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون

وزارت دفاع ایالات متحده در واکنش به انتشار خبر استفاده مشترک ارتش آمریکا و شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران از یک پایگاه نظامی در عراق، ضمن تایید حضور تعدادی از این افراد در پایگاه نظامی استان انبار، اعلام کرد که با آنها هیچگونه ارتباطی ندارد.

خبرگزاری بلومبرگ روز دوشنبه در گزارشی، با بیان این که ارتش ایالات متحده و شبه‌نظامیان شیعه عراق به یکدیگر نزدیک و نزدیک‌تر می‌شوند، نوشت آنها حتی از پایگاه هوایی «تقدم» – محل استقرار ۴۵۰ نیروی جدید آمریکایی برای آموزش عراقی‌ها برای جنگ با داعش – نیز بطور مشترک استفاده می‌کنند.

به گزارش شبکه خبری سی.ان.ان، سرهنگ استیو وارن سخنگوی پنتاگون روز سه‌شنبه در پاسخ به پرسشی در همین زمینه، گفت هیچ واحد شبه‌نظامی شیعه در (پایگاه هوایی) تقدم وجود ندارد، اما افراد اندکی در آنجا هستند که به عنوان «رابط» و از اعضای این واحدهای شبه‌نظامی شیعه هستند.

آقای وارن با تاکید بر این که محل استقرار آمریکایی‌ها از فضای مورد استفاده این رابط‌ها جدا بوده و هیچگونه ارتباطی بین آنها نبوده است، گفت حضور ما در این پایگاه مشروط به عدم حضور واحدهای شبه‌نظامی یا نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (ایران)، برای پرهیز از هر گونه خطر احتمالی علیه نیروهای آمریکایی بوده است.

وبسایت نشریه هیل نیز در گزارشی در همین زمینه به نقل از سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نوشت اين افراد از مدت‌ها پيش در پايگاه تقدم حضور داشتند، اما به خاطر همین شرط ما برای حضور در اين پايگاه، آنها بايد آن محل را ترک كنند.

آقای وارن همچنین گزارش بلومبرگ را «اغراق آميز» خواند و گفت درخواست خروج اين نيروها از پايگاه به خاطر تامین امنيت نيروهای‌مان صورت گرفته و دولت عراق نیز برای جدا کردن اين افراد از ما کمک شايانی کرده است.

XS
SM
MD
LG