لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۳

تاکید اوباما و شریف بربهبود روابط آمریکا و پاکستان


نواز شریف نخست وزیر پاکستان از باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا درخواست کرده است به حملات پهپادها به کشورش پایان دهد.

شریف در پی دیداری با پرزیدنت اوباما درکاخ سفید در شام چهارشنبه، گفت او بر نیاز به پایان دادن به چنین حملاتی تاکید گذاشته است. آقای اوباما در گفت وگو با خبرنگاران به مساله پهپادها اشاره ای نکرد.

اما در گزارشی که در واشنگتن پست منتشرشده است، گفته می شود مقامات ارشد در دولت پاکستان برنامه استفاده از پهپادها را پنهانی تائید کرده اند. بنا به این گزارش، اسناد سی آی ا و یادداشت های دیپلماتیک پاکستان نشان می دهد اسلام آباد گزارش های محرمانه ای درباره حملات و تلفات ناشی از آنها دریافت کرده است.

اوباما به جنگ پاکستان با تروریسم اشاره کرد و گفت در دهه گذشته بیش از ۴۰ هزار پاکستانی در حملات تندروها کشته شده اند. او گفت می داند آقای شریف به کاهش تروریسم در کشورش و جلوگیری از صدور آن پای بند است.

در بیانیه مشترک دو رهبر گفته می شود مشارکت آنها براصول احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی استوار است.

آقای اوباما همچنین گفت اوسعی کرد آقای شریف را نسبت به وضعیت افغانستان مطمئن سازد، و افزود به پیدا شدن راه حلی که برای افغانستان خوب باشد و به حفاظت ازپاکستان در دراز مدت نیز کمک کند یقین دارد.

پاکستان حامی اصلی رژیم طالبان در افغانستان بود و مقامات افغان نسبت به ارتباط بین طالبان و سرویس های اطلاعاتی نیرومند پاکستان ابراز بدگمانی کرده اند.

شریف می گوید او و آقای اوباما درباره کوشش پاکستان برای برقراری مناسباتی سازنده با هند، از جمله در مساله کشمیر، بحث کردند.

پرزیدنت اوباما همچنین برحمایت آمریکا از پاکستان درحوزه هایی مانند رشد اقتصادی، کشاورزی ، بهداشت و آموزش بار دیگر تاکید گذاشت و گفت آمریکا همچنان بزرگترین بازار صادراتی پاکستان و یکی ازبزرگترین منابع آن برای سرمایه گذاری مستقیم است.

نواز شریف از حمایت آمریکا از رشد این کشور و هدایت بخش خصوصی، و نیز ایجاد اشتغال، از جمله از طریق برنامه سرمایه گذاری خصوصی پاکستان، استقبال کرد.
XS
SM
MD
LG