لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۹

باراک اوباما با نخست وزیر پاکستان دیدار کرد


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید با نواز شریف نخست وزیر پاکستان دیدار و گفتگو کرد و دو رهبر بر اهمیت بازسازی روابط آسیب دیده دو جانبه توافق کردند.

در دیدار روز چهارشنبه، باراک اوباما و نواز شریف درباره حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در پاکستان، تهدید های افراط گرایان، دوران انتقالی در افغانستان، روابط پاکستان با هند، انرژی و زیرساخت های پاکستان و بخش مالی گفتگو کردند.

نواز شریف گفت او در دیدار با باراک اوباما خواستار پایان دادن به حملات هوایی هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در پاکستان شد.

رئیس جمهوری آمریکا نیز با اشاره غیر مستقیم به این موضوع گفت آنها بر سر لزوم یافتن راهی برای همکاری ضمن حفظ حق حاکمیت پاکستان توافق کردند.

آمریکا با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین به اعضای القاعده و شبه نظامیان فعال در مناطق قبیله ای پاکستان حمله کرده است.

روابط آمریکا و پاکستان در سال ۲۰۱۱ و پس از حمله کماندوهای آمریکایی به مخفیگاه اسامه بن لادن، رهبر القاعده که به کشته شدن او منجر شد، به شدت آسیب دید.

این عملیات بدون اطلاع پاکستانی ها صورت گرفت.

نواز شریف پاکستان را یک کشور مسوولیت پذیر اتمی توصیف کرد که به گفته او در راستای تقویت ثبات در جنوب آسیا حرکت می کند.

نواز شریف گفت موضوع اقدامات در حال انجام برای حل تنش های دیرین میان دو کشور اتمی هند و پاکستان، از جمله اختلافات بر سر کشمیر نیز مورد بحث قرار گرفت.

نواز شریف آخرین بار در سال ۱۹۹۹ به کاخ سفید آمده بود.
XS
SM
MD
LG