لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۲

باراک اوباما با نواز شریف ملاقات می کند


نواز شریف نخست وزیر پاکستان پس از نیمروز روز چهارشنبه– به وقت شرق آمریکا – درکاخ سفید با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا ملاقات می کند.

به عنوان نشانه ای از بهبود در مناسبات دو کشور، دولت اوباما برای آزاد ساختن بیش از ۵۰۰ میلیون دلار کمک امنیتی بلوکه شده به پاکستان دست بکار شده است.

روابط واشنگتن و اسلام آباد پس از حمله کماندوهای آمریکا به مخفی گاه اسامه بن لادن رهبرالقاعده و حمله هوایی آمریکا در سال گذشته که درجریان آن ۲۴ سرباز پاکستانی در امتداد مرز افغانستان کشته شدند، تیره شد.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید گفت باراک اوباما امیدوار است با استفاده از دیدار با شریف، هدف بوجود آمدن یک پاکستان با ثبات، امن و موفق که به امنیت و موفقیت منطقه ای و بین المللی کمک کند، پیش ببرد.

اما انتظار می رود در نخستین دیدار دو رهبر برخی از مسائل مهم از جمله حملات پهپادهای آمریکا در پاکستان و حمایتی که گفته می شود پاکستان از طالبان به عمل می آورد نیز مطرح شود.

پاکستان برای تامین نیازهای اقتصادی و انرژی خود به حمایت واشنگتن نیاز دارد، در حالی که آمریکا می خواهد پاکستان نقشی سازنده در برقراری صلح در افغانستان بازی کند.

در پیشاپیش خروج سربازان رزمی از افغانستان در سال ۲۰۱۴، آمریکا سعی دارد توافق صلح بین طالبان و دولت افغانستان را ممکن سازد، و انتظار دارد اسلام آباد ، به دلیل پیوندهای تاریخی با طالبان، به این روند کمک کند.
XS
SM
MD
LG