لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۴

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد: کمک‌رسانی بشردوستانه به قره‌باغ در اولویت است


لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد
لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه از شروع عملیات نظامی در قره‌باغ ابراز نارضایتی کرد و خواستار اطمینان از کمک‌رسانی بشردوستانه به مردم این منطقه شد.

گرینفیلد گفت که آمریکا از تحویل کالاهای بشردوستانه در امتداد کریدور لاچین و جاده آغدام استقبال می‌کند، اما از سرگیری عملیات نظامی یک روز پس از این اقدام مثبت، ناامیدکننده است.

او افزود که تنها راه‌ حل پایان‌دادن به بحران قره‌باغ، صلح پایدار است. آمریکا به تعامل با جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای دستیابی به یک راه‌حل دائمی ادامه می‌دهد.

این در حالی‌‌ است که جمهوری آذربایجان علنا اعلام کرده که متعهد به کاهش بحران انسانی در قره‌باغ کوهستانی و فراهم کردن دسترسی به غذا، سرپناه، مراقبت‌های پزشکی و همچنین بازگرداندن منابع برق، گاز و آب است.

همچنین لیندا توماس گرینفیلد افزود، بیایید آشکارا بگوییم: «تنها راه‌حل پایان‌دادن به «بحران خشونت»، «صلح پایدار» است. در حالی‌که طرف‌ها برای تنش‌زدایی تلاش می‌کنند، ما بر اهمیت ماموریت بین‌المللی برای اطمینان خاطر و اطمینان به ساکنان قره‌باغ کوهستانی تاکید داریم که حقوق و امنیت آنها برابر بیانیه‌های جمهوری آذربایجان، حفظ خواهد شد.»

در پی حمله روز سه‌شنبه جمهوری آذربایجان با پشتیبانی توپخانه، به «قره‌باغ کوهستانی» تحت‌کنترل ارمنستان ۲۷ نفر از جمله دو غیرنظامی کشته و بیش از ۲۰۰ نفر زخمی شدند.

مشاور رهبر جدایی‌طلبان ارمنی در منطقه «قره‌باغ کوهستانی» روز پنجشنبه ۳۰ شهریور گفت آنها پیش از تسلیم سلاح‌های خود به تضمین‌های امنیتی نیاز دارند.

یک روز پیشتر، جمهوری آذربایجان اعلام کرده بود کنترل قره‌باغ کوهستانی را بار دیگر در دست گرفته است.

جدایی‌طلبان ارمنی در منطقه «قره‌باغ کوهستانی» روز چهارشنبه ۲۹ شهریور، پس از گذشت حدود یک روز از حمله نیروهای جمهوری آذربایجان، پیشنهاد روسیه را پذیرفته بودند و با آتش بس و نیز خلع سلاح کامل نیروهای خود موافقت کرده بودند.

XS
SM
MD
LG