لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۰

حمله نظامی جمهوری آذربایجان به قره‌باغ برای «خلع سلاح ارامنه»


استپاناکرت یا خان‌کندی، پایتخت قره باغ کوهستانی - ۲۸ شهریور ۱۴۰۲
استپاناکرت یا خان‌کندی، پایتخت قره باغ کوهستانی - ۲۸ شهریور ۱۴۰۲

جمهوری آذربایجان حملات نظامی در قره‌باغ کوهستانی را آغاز کرده است؛ گامی که می‌تواند نشانه شروع جنگ جدیدی در این منطقه ناآرام باشد. ولی باکو می‌گوید این اقدام برای برقراری دوباره نظم اساسی و بیرون راندن واحدهای نظامی ارمنی ضروری است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، قره‌باغ از سوی جامعه بین‌الملل به عنوان سرزمین جمهوری آذربایجان به رسمیت شناخته شده است، اما بخشی از آن توسط مقامات ارمنی قومی جدایی‌طلب اداره می‌شود که می‌گویند این منطقه، سرزمین اجدادی آنها است.

این منطقه از زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ میلادی شاهد دو جنگ بوده است که آخرین آن در سال ۲۰۲۰ میلادی (۱۳۹۹) بود.

رویترز نوشته است که در تصاویر ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی که روز سه‌شنبه، ۲۸ شهریور، در استپاناکرت یا خان‌‌کندی، پایتخت قره‌باغ، منتشر شده است، صدای گلوله باران‌های پی‌در‌پی، به وضوح شنیده می‌شد.

گغام استپانیان، بازپرس حقوق بشر حکومت جدایی‌طلب قره‌باغ، گفت: حملات نیروهای نظامی آذربایجان باعث بروز تلفات در بین غیرنظامیان شده است.

خبرگزاری رویترز نتوانسته است که این ادعا را بلافاصله تأیید کند.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای ضمن اعلام آغاز عملیات جنگی، از قصد باکو برای «خلع سلاح و تضمین خروج نیروهای مسلح ارمنستان از سرزمین‌های ما، و خنثی کردن زیرساخت‌های نظامی آن‌ها» خبر داد.

این وزارت خانه گفته است که تنها اهداف نظامی مشروع را با استفاده از «سلاح های دقیق»، و نه غیرنظامیان، را هدف قرار می‌دهد.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان افزود که غیرنظامیان آزادانه از طریق کریدورهای بشردوستانه از جمله یکی از کریدورها به ارمنستان از منطقه خارج می‌شوند.

نیروهای ارمنی قومی در قره‌باغ گفتند که نیروهای آذربایجانی پس از گلوله باران شدید سعی در شکستن خطوط دفاعی آنها داشتند، اما آنها در حال حاضر این خط دفاعی را حفظ کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG