لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۷

چند مقام سابق آمریکا می‌گویند بخشی از مسئولیت حملە بە اقامتگاە الکاظمی بر عهدە حکومت ایران است


حضور پررنگ نیروهای امنیتی عراق در بغداد پس از حمله پهپادی به محل اقامت نخست وزیر کشور - آرشیو
حضور پررنگ نیروهای امنیتی عراق در بغداد پس از حمله پهپادی به محل اقامت نخست وزیر کشور - آرشیو

چند مقام کنونی و پیشین آمریکا بە شبکه خبری ان‌بی‌سی گفتەاند گرچە حملە پهپادی بە محل سکونت مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق، بە یقین توسط شبە نظامیان عراقی وابستە بە حکومت ایران انجام شدە، اما احتمالا جمهوری اسلامی دستور این حملە را ندادە است.

اقامت‌گاە مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق در منطقە سبز بغداد، بامداد ۱۶ آبان هدف حملە پهپادی قرار گرفت، اما او از این حملە جان سالم بە در برد.

کنت مکنزی، فرماندە فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، گروەهای شبە نظامی نیابتی ایران را مسئول این حملە دانست.

خبرگزاری رویترز هم بە نقل از چند منبع عراقی گزارش داد که پهپاد مورد استفاده در حمله به منزل کاظمی ساخت ایران بوده و کتائب حزب اللە و عصائب اهل حق، دو گروە شبە نظامی عراقی نزدیک بە ایران کە در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارند، پشت این حملە بودند.

شماری از مقامات کنونی و سابق آمریکا می‌گویند،‌ از آن جا که گروەهای شبە نظامی شیعە در عراق توسط حکومت ایران ایجاد و مسلح شدە‌اند و ایرانی‌ها به آنها آموزش و راهنمایی می‌دهند، و چون جمهوری اسلامی از انجام این حملە ممانعت نکردە است، بخشی از مسئولیت هدف قرار دادن اقامتگاە نخست وزیر عراق بر عهدە حکومت ایران است.

داگلاس سیلیمن، سفیر پیشین آمریکا در بغداد، در این بارە گفتە است: «چنان‌چه ایران دستور حملە پهپادی علیە کاظمی را دادە باشد من بسیار متعجب خواهم شد. ایران نمی‌خواهد عراق کاملا بی‌ثبات باشد، بلکە آنها خوستار یک عراق کم‌وبیش بدون توازن هستند کە بتوانند از نظر اقتصادی و سیاسی در آن نفوذ زیادی داشتە باشند.

یک مقام وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، هم گفتە است ایران پس از کشتە شدن قاسم سلیمانی فرمانده سابق نیروی قدس سپاه، دیگر کنترل زیادی بر گروەهای شبە نظامی شیعە در عراق ندارد.

نورمن رول، کارمند پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، هم گفتە است پس از کشتە شدن قاسم سلیمانی، ایران دیگر نفوذ گذشتە را در میان گروەهای شبە نظامی عراق ندارد و برخی از این گروەها را بر دیگری ترجیح می‌دهد، کە این امر موجب تنش میان این گروەها شدە است.

XS
SM
MD
LG