لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۱

بلینکن در تماس با رئیس جمهوری عراق: سوءقصد به الکاظمی «حمله به حاکمیت و ثبات عراق» است


آنتونی بلینکن - آرشیو
آنتونی بلینکن - آرشیو

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، روز سه شنبه با برهم صالح، رئیس جمهوری عراق، درباره تلاش اخیری که جان نخست وزیر این کشور را هدف قرار داده بود، گفت‌و‌گو کرد.

وزارت خارجه آمریکا عصر سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در این گفت‌و‌گو آقای بلینکن «حمله تروریستی به اقامتگاه مصطفی کاظمی» نخست وزیر را محکوم کرد.

آقای بلینکن در این تماس این حمله به جان نخست وزیر عراق را «حمله به حاکمیت و ثبات کشور عراق» خواند و تاکید کرد که همکاری واشنگتن با دولت و مردم عراق پایدار است.

دولت عراق بامداد یکشنبه ۱۶ آبان به وقت محلی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد این سوءقصد «نافرجام»‌ با استفاده از یک پهپاد بمب‌گذاری‌ شده به قصد هدف قرار دادن محل سکونت الکاظمی در «منطقه سبز» بغداد انجام شد.

گروەهای شیعە و مقامات عراق شامگاه دوشنبه برای کاهش تنش‌ها پس از حملە پهپادی بە محل اقامت نخست وزیر این کشور با هم دیدار کردند.

مقامات امنیتی عراق و منابع نزدیک به شبه نظامیان عراقی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که دست‌کم یک گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران، پشت حمله پهپادی روز یکشنبه است که قصد داشت مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق را هدف قرار دهد. این سوءقصد ناکام ماند. ایران نیز این حمله را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG