لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۳

اوباما: اگر کره شمالی آماده غیراتمی شدن باشد، آماده مذاکره خواهیم بود


Пожежні екіпажі борються з вогнем в Санта-Розі, Каліфорнія. 14 жовтня 2017 року.
Пожежні екіпажі борються з вогнем в Санта-Розі, Каліфорнія. 14 жовтня 2017 року.

رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه پس از دیدار با رئیس جمهوری کره جنوبی در کاخ سفید، با اشاره به توافق هسته‌ای اخیر با ایران و امکان رسیدن به توافقی مشابه با کره شمالی گفت، در صورت آمادگی پیونگ یانگ برای غیراتمی شدن، واشنگتن هم آماده مذاکره خواهد بود.

باراک اوباما در نشست خبری مشترک با پارک گئون هی، در پاسخ به این پرسش که آیا می‌توان به دولت کره شمالی برای رسیدن به توافق اتمی اعتماد کرد، گفت در دیدار با رییس جمهوری کره جنوبی در این مورد و این که با توجه به اوضاع کره شمالی چه درس‌هایی می‌توان از آن آموخت صحبت کرده است.

آقای اوباما در ادامه گفت"ایران و کره شمالی هر دو سابقه طولانی در دشمنی علیه آمریکا دارند. اما ما زمانی آماده مذاکره جدی با ایرانی‌ها بودیم که آنها آمادگی جدی برای رها کردن پیگیری سلاح هسته‌ای را از خود نشان دادند."

رئیس جمهوری ایالات متحده تاکید کرد "زمانی که پیونگ یانگ نشان دهد مایل به لغو تحریم‌ها و بهبود روابط است، و تمایل جدی برای مذاکره برای غیرهسته‌ای شدن را دارد، ما هم بر سر میز مذاکره حاضر خواهیم شد."

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ پس از سال‌ها گفتگو موفق شدند مهر ماه سال جاری به یک توافق جامع بر سر پرونده هسته‌ای ایران دست یابند، که بر مبنای آن برنامه اتمی ایران محدود، و بخشی از تحریم‌های اعمال شده علیه تهران لغو خواهد شد.

رسیدن به توافق با ایران، احتمال دستیابی به توافقی مشابه بر سر فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی، که موجب نگرانی عمیق جامعه جهانی است، را افزایش داد.

با این حال، یک دیپلمات ارشد کره شمالی اوایل مرداد ماه بار دیگر موضع پیونگ یانگ را تکرار کرد و گفت، حساب این کشور از ایران جدا است و برنامه سلاح هسته‌ای کره شمالی قابل مذاکره نیست.

پیش از آن، وزارت خارجه کره شمالی مقایسه توافق ایران با وضعیت کره شمالی را "غیرمنطقی" دانسته و به دلیل آنچه که "تخاصم نظامی آمریکا" خواند، گفت تمایلی به برگزاری گفتگوهای مشابه با مذاکرات ایران ندارد.

XS
SM
MD
LG