لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۹

مجتمع اتمی اصلی کره شمالی کاملا فعال شده است


بنظر می رسد کره شمالی بر کوشش برای توسعه اتمی و موشکی که می تواند تحریم های بین المللی بیشتری را موجب شود، می افزاید.

رسانه هالی دولتی روز سه شنبه گفتند مجتمع اتمی اصلی کره شمالی در یونگ بیون کاملا فعال است. این مرکز و رآکتور آن در سال ۲۰۰۷ بسته شد، با این حال در پی سومین آزمایش اتمی کره شمالی در ۲۰۱۳، پیونگ یانگ گفت آن را دوباره براه خواهد انداخت.

برخی تحلیلگران نظامی، در پی بررسی تصویرهای ماهواره ای مجتمع ، در ماه ژانویه گفتند رآکتور اتمی دوباره کار می کند، اما تاکنون رسما تایید نشده بود.

سازمان توسعه هوایی – فضایی ملی کره شمالی روز دوشنبه تلویحا گفت برای پرتاب ماهواره ای که احتمالا از فناوری موشکی بالیستیک استفاده خواهد کرد، آماده می شود.

تحلیلگران گفته اند کره شمالی برای پرتاب یک موشک دور برد، احتمالا در ماه اکتبر، برای بزرگداشت هفتادمین سالگرد تاسیس حزب کمونیست آماده می شود.

کره شمالی می گوید چنین پرتاب هایی برای مقاصد صلحجویانه و غیرنظامی صورت می گیرد. اما آمریکا و متحدانش می گویند هدف پیونگ یانگ بهبود فناوری موشکی بالیستیک دور برد است که بر اساس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد ممنوع است.

برنامه های توسعه غنی سازی اتمی پرتاب راکت چند هفته پس از یک حادثه مرزی ، که دو کره را تا مرز مناقشه نظامی پیش برد، اعلام می شود.

کره شمالی می گوید برای دفاع از خود در برابر تجاوز احتمالی آمریکا به تسلیحات اتمی نیاز دارد.

اما توسعه برنامه های هسته ای و موشکی ممکن است تحریم های بین المللی جدیدی را موجب شود، پکن را بیشتر از پیونگ یانگ دور سازد و کوشش های اخیر دو کره برای آشتی و تعامل را ضعیف کند.

XS
SM
MD
LG