لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۱

کره شمالی: به مذاکراتی شبیه مذاکرات اتمی ایران علاقه نداریم


کره شمالی می گوید به مذاکراتی شبیه مذاکرات اتمی ایران وقدرت های جهان که نتیجه اش دست کشیدن از برنامه اتمی پیونگ یانگ باشد علاقه ای ندارد.

بیانیه روز سه شنبه وزارت خارجه کره شمالی می گوید مقایسه توافق اتمی ایران با وضع کره شمالی «غیرمنطقی» است زیرا پیونگ یانگ «همواره در معرض تخاصم نظامی آمریکا، از جمله مانورهای نظامی مشترک با دیگر کشورها و همچنین تهدید اتمی بوده است.»

ایران و کشورهای موسوم به ۵+۱ شامل پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان، هفته گذشته به توافقی دست یافتند که توانایی های اتمی ایران را در ازای لغو تحریم های اقتصادی علیه ایران، محدود می کند. پس از این توافق بود که وندی شرمن، معاون وزارت خارجه آمریکا از کره شمالی خواست که از توافق اتمی ایران درس بگیرد.

خانم شرمن گفت: «به کره شمالی می گویم که این توافق نشان می دهد می شود از انزوا و تحریم خارج شد و به جامعه جهانی پیوست و به روشی صلح جویانه بخشی از آن شد.»

کره شمالی روز سه شنبه ضمن تاکید بر این که «یک کشور اتمی» است گفت به هیچ گفت و گویی که موضوعش توقف یا برچیدن برنامه اتمی این کشور باشد علاقه ای ندارد.

این کشور کمونیستی تاکنون سه بار دست به آزمایش اتمی زده است. آخرین آزمایش اتمی کره شمالی در سال ۲۰۱۳ واکنش شورای امنیت سازمان ملل را در پی داشت و باعث شد تا چین و ایالات متحده آمریکا تحریم های سختی را علیه نظام بانکی کره شمالی، قوانین مسافرتی و بازرگانی آن وضع کنند.

کره شمالی در سال ۲۰۰۹ از مذاکرات شش جانبه با هدف محدود کردن برنامه اتمی کره شمالی در ازای کالا و همچنین تضمین های امنیتی، خارج شد. در این مذاکرت کره شمالی و جنوبی، آمریکا، چین، ژاپن و روسیه شرکت داشتند.

XS
SM
MD
LG