لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۷

بن رودز: حضور اوباما در هیروشیما تاکیدی است بر مسئولیت اخلاقی آمریکا


بن رودز قائم مقام مشاور امنیت ملی کاخ سفید در امور ارتباطات راهبردی - آرشیو
بن رودز قائم مقام مشاور امنیت ملی کاخ سفید در امور ارتباطات راهبردی - آرشیو

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه در گرامیداشت خاطره قربانیان نخستین بمب اتمی که هفت دهه پیش بر شهر هیروشیما در ژاپن فرود آمد، گفت جهان در جلوگیری از تکرار آن واقعه مسئولیت مشترکی دارد.

باراک اوباما، که به عنوان نخستین رئییس جمهوری شاغل آمریکا از هیروشیما دیدن کرد، در سخنانی در پارک یادبود صلح گفت "ما در اینجا، در وسط این شهر می ایستیم و می کوشیم لحظه ای را که بمب فرود آمد تصور کنیم. به فریاد خاموش گوش می کنیم. تمام بی گناهانی را که در آن جنگ دهشتناک و جنگ های پیش و پس از آن کشته شدند به یاد می آوریم."

آقای اوباما که پس از قرار دادن یک تاج گل بر بنای بادبود، همراه با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن سخن می گفت، اظهار داشت "ما مسئولیت مشترکی داریم که مستقیما به چشم تاریخ نگاه کنیم. باید بپرسیم برای جلوگیری از تکرار چنین عذابی چه کار دیگری باید انجام دهیم. باید ارتباط خود را با یکدیگر به عنوان اعضای نژاد انسان دوباره برقرار کنیم."

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین خواهان بیداری اخلاقی در مورد تسلیحات اتمی شد.

پیش از سخنرانی باراک اویاما، بن رودز قائم مقام مشاور امنیت ملی کاخ سفید در امور ارتباطات راهبردی، در مصاحبه ای با خبرگزاری ژاپنی کیودو گفت، رئیس جمهوری بر مسئولیت اخلاقی ایالات متحده به عنوان تنها کشوری که در زمان جنگ از سلاح اتمی استفاده کرد، تاکید خواهد گذاشت.

آقای رودز اظهار داشت "ما گفته ایم به عنوان تنها کشوری که از اسلحه اتمی استفاده کرد مسئول هستیم از کار برد تسلیحات اتمی در آینده جلوگیری کنیم."

وی نویسنده متن سخنرانی مهم پرزیدنت اوباما در پراگ در سال ۲۰۰۹ بود که در آن بر تصمیم خود برای بوجود آوردن جهانی عاری از تسلیحات اتمی تاکید گذاشت.

بن رودز بطور ضمنی گفت باراک اوباما بابت حملات اتمی بر ژاپن پوزش نخواهد خواست یا از زاویه دیگری به تصمیم پرزیدنت هری ترومن برای پرتاب بمب های اتمی به دو شهر ژاپن نگاه نخواهد کرد.

او گفت "بسیار مهم است مردم ژاپن بفهمند آمریکائیان به نسلی که در شرایطی دشوار در جنگ جهانی دوم خدمت کرد، افتخار می کنند."

روزنامه ژاپن تایمز نیز نوشت که بر اساس نظرسنجی های عمومی و گزارش رسانه های آمریکا، بسیاری از آمریکائیان، از جمله کسانی که در جنگ شرکت داشتند، بر این عقیده هستند که بمباران اتمی، ژاپن را وادار کرد زودتر تسلیم شود و در نتیجه جان بسیاری از سربازان آمریکایی نجات داده شد.

XS
SM
MD
LG