لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۳

اوباما در بنای یادبود هیروشیما: شهامت داشته باشیم و جهانی عاری از سلاح اتمی بسازیم


آقای اوباما در حال تقدیم گل در بنای یادبود صلح هیروشیما.
آقای اوباما در حال تقدیم گل در بنای یادبود صلح هیروشیما.

باراک اوباما اولین رئیس جمهوری آمریکا است که در مقام ریاست جمهوری از بنای یادبود قربانیان بمب اتمی در هیروشیما دیدار کرد.

پرزیدنت اوباما، یاد ۱۴۰هزار قربانی اولین بمب اتمی که آمریکا در واپسین روزهای جنگ جهانی دوم بر هیروشیما انداخت گرامی داشت و بر جهانی عاری از سلاح های هسته ای تاکید کرد.

اوباما گفت: " ۷۱سال قبل در صبح روشن آفتابی ، مرگ از آسمان فرو افتاد و جهان تغییر کرد. برق نوری و دیواری از آتش شهر را نابود کرد و نشان داد بشر وسائلی دارد که می تواند خودش را نابود کند. چرا ما به این محل آمده ایم؟ به هیروشیما آمده ایم؟ ما به اینجا آمدیم تا در باره نیروی وحشتناکی که در گذشته نه چندان دور رها شد ، بیاندیشیم. "

وی افزود: "ما برای سوگواری کشته شدگان شامل ۱۰۰هزار مرد ، زن و کودک ژاپنی ، هزاران کره ای و حدود ۱۰ آمریکایی که زندانی بودند ، آمده ایم. روح آن ها با ما سخن می گوید. از ما می خواهند به دورمان بنگریم ، و خودمان را و آن چه را که می توانیم باشیم ارزیابی کنیم."

پرزیدنت اوباما در ادامه گفت ، باید با تلاشی مستمر برای نابودی سلاح های اتمی تلاش کنیم.

وی افزود: "ممکن است نتوانیم ظرفیت شرورانه بشر را از بین ببریم. از این رو کشورها در اتحادی که تشکیل داده اند ، باید وسائل دفاع از خود را داشته باشند اما ، این کشورها مانند کشور خود من دارای زرادخانه اتمی هستند و باید شهامت داشته باشیم تا جهانی عاری از سلاح اتمی بسازیم.

اوباما در دفتر یادبود هیروشیما نوشت: ما اکنون رنج جنگ را می شناسیم. بیایید، در کنار هم، برای گسترش صلح و پیگیری برای جهانی عاری از سلاح های هسته ای ، جرات به خرج دهیم.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: "شاید این هدف در طول عمر من محقق نشود اما ، تلاش پیگیر می تواند از فاجعه ای دیگر اجتناب کند. می توانیم مسیری را تعیین کنیم که به نابودی این زرادخانه بینجامد. می توانیم از گسترش آن به کشورهای دیگر جلوگیری کنیم و از دسترسی بنیاد گرایان به مواد مرگبار جلوگیری کنیم و این نیز کافی نیست. زیرا امروز در سراسر جهان می بینیم چگونه حتی با بدترین سلاح ها و بمب های خوشه ای در سطح وسیعی مرتکب خشونت می شوند."

وی افزود: "باید ذهنیت خودمان را از جنگ برای اجتناب از تنش ها ، به کاربرد دیپلماسی تغییر دهیم و برای پایان دادن به تنش ها ، پس از آن که بروز کردند ، تلاش کنیم."

پرزیدنت اوباما روز گذشته در ژاپن ، از توافق هسته ای با ایران ، به عنوان نمونه موفقی از دیپلماسی یاد کرد و گفت ، جامعه جهانی توانست حتی بدون شلیک یک گلوله از تولید سلاح هسته ای در ایران جلوگیری کند.

شینزو آبه ، نخست وزیر ژاپن که در این مراسم آقای اوباما را همراهی کرد ، سفر وی را جسورانه خواند که ژاپن مدت ها در انتظار آن بود.

پرزیدنت اوباما پس از سخنرانی خود با بازماندگان بمب اتمی هیروشیما ، که در مراسم یادبود قربانیان این شهر حضور داشتند ملاقات و گفتگو کرد.

آقای اوباما ، همچنین دفتر یادبود هیروشیما را امضاء کرد.

او در این دفتر نوشت ، ما اکنون رنج جنگ را می شناسیم. بیایید، در کنار هم، برای گسترش صلح و پیگیری برای جهانی عاری از سلاح های هسته ای ، جرات به خرج دهیم.

XS
SM
MD
LG