لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۴

کنگره درباره ارتباط دولت با کمپین رسانه ای توافق اتمی ایران تحقیق می کند


مایک پومپئو، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا
مایک پومپئو، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا

بنا به اسنادی که به دست نشریه "واشنگتن فری بیکن" رسیده، یک عضو کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا تحقیقاتی در این باره را آغاز کرده که آیا مسئول کمپین فروش توافق اتمی ایران به رسانه ها در تابستان گذشته برای "گمراه کردن" افکار عمومی، با کاخ سفید هماهنگ کرده بود یا خیر.

این اقدام بخشی از یک تلاش بزرگتر توسط قانونگذاران آمریکایی برای کشف منبع اصلی کمپینی است که پیشتر مسئولان ارشد کاخ سفید اعتراف به انجام آن کردند و در این راه روزنامه نگاران و کارشناسانی را برای جلب حمایت از توافق اتمی با ایران گردآوردند.

تحقیق و بررسی جدید در این باره توسط مایک پومپئو نماینده جمهوریخواه از ایالت کانزاس انجام شده است. این بررسی، جو سیرینسیونه رئیس بنیاد "پلاوشرز" را در کانون این کمپین یافته است. پلاوشرز یک بنیاد متمایل به چپ است که بی سروصدا به محور اصلی کمپین کاخ سفید در فروش برنامه هسته ای ایران وارد شد.

واشنگتن فری بیکن به نقل از نسخه ای از اسنادی که به دستش رسیده می نویسد، سیرینسیونه در چند سال اخیر و در دوران دیپلماسی دولت آمریکا با ایران، بیش از ۳۰ بار به کاخ سفید رفت و پومپئو را به تحقیق درباره تلاش های پلاوشرز در هدایت گزارش های رسانه ای درباره توافق اتمی ایران ترغیب کرد.

پیشتر رسانه ها درباره عملکرد بنیاد پلاوشرز در دادن پول به رسانه های خبری از جمله ان.پی.آر نوشته بودند تا به نفع توافق اتمی ایران گزارش بدهند. از آن موقع پلاوشرز هدف انتقادات و مناقشه هایی قرار گرفت و از یک سو با مقامات کاخ سفید در جلسات استراتژی برای پیشبرد حمایت از توافق ایران کنگره شرکت کرد.

اطلاعات جدید از پومپئو نشان می دهد که سیرینسیونه ارتباطات خود با تلاش های کاخ سفید در حمایت از ایران را نشان نداد تا از خود چهره های خنثی ارائه دهد. او در چندین مصاحبه با ان.پی.آر و دیگر رسانه ها ضمن حمایت از توافق اتمی ایران خود را منبع عمده خبرنگارانی مطرح کرد که به دنبال اطلاعات دست اول درباره دیپلماسی کاخ سفید در قبال ایران هستند.

پومپئو روز چهارشنبه سوم اوت، در نامه ای به سیرینسیونه نوشت: "پس از آن که دولت اوباما بنیاد پلاوشرز را به عنون واسطه اصلی هدف خود در فروش رسانه ای توافق اتمی ایران اعلام کرد، توجه رسانه ها و مردم آمریکا به سازمان شما جلب شد." او نوشت: "کمک های ۷۰۰ هزار دلاری پلاوشرز به ان.پی.آر طی چند سال گذشته، نگرانی درباره نقض بی طرفی و اصول روزنامه نگاری را برانگیخت."

آنطور که پومپئو گفته سیرینسیونه از ارائه مناسبات مالی خود با ان.پی.آر طی چندین بار حضورش در این رسانه، خودداری کرده است.

پومپئو می گوید پس از افشای کمک ها و هدیه های سخاوتمندانه پلاوشرز به ان.پی.آر مشخص شد که این کمک ها هرگز از سوی هیچ یک از طرف ها اعلام نشده است. او گفت بررسی ها نشان داده که ان.پی.آر اصول روزنامه نگاری را در مصاحبه ها با سیرینسیونه نقض کرده است.

سیرینسیونه بارها تلاش کاخ سفید در عملیات حمایت از توافق اتمی ایران را تکذیب کرده است.

XS
SM
MD
LG