لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۴

اوباما: جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی بدون توسل به زور یک دستاورد عظیم است


اوباما: جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی بدون توسل به جنگ یک دستاورد عظیم است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:06:24 0:00

رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه در جمع گروهی از کهنه‌سربازان آمریکایی و خانواده‌های آنها گفت، توافق هسته‌ای با ایران و پیشگیری از دستیابی آن کشور به سلاح اتمی بدون توسل به زور، یک دستاورد عظیم است.

باراک اوباما با تاکید بر این که ایالات متحده در برابر مسائل و مشکلات جهانی مسئولیت دارد، گفت باید با همکاری جامعه جهانی و بدون توسل به زور برای این مسائل چاره‌اندیشی کرد و اقدام نظامی قطعا آخرین گزینه آمریکاست.

وی با اشاره به این که جنگ هزینه و پیامدهای سنگینی دارد، گفت امیدوارم در این روزها که مباحثات داغی درباره توافق هسته‌ای با ایران در جریان است، صدای این کهنه سربازان و خانوادهایی که عزیزانشان را از دست داده‌اند نیز شنیده شود.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه افزود، فکر می‌کنم برای شهروندان آمریکا بسیار مفید خواهد بود اگر از این افراد مطالبی در رابطه با جنگ و هزینه‌های آن بشوند و بدانند که در کنار فرزند و عزیزان خود بودن، چقدر لذت‌بخش است.

پاتریک رابرتس، سناتور جمهوریخواه ایالت کانزاس
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:09:15 0:00

سخنان رئیس جمهوری دموکرات آمریکا در حالی مطرح شد که انتقادات جمهوریخواهان مخالف توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران، از روز سه شنبه و پس از پایان تعطیلات یک ماه تابستانی کنگره و آغاز روند رأی‌گیری بر سر توافق وین همچنان ادامه دارد.

باراک اوباما و اعضای دولت او با تاکید بر این که توافق چهاردهم ژوئیه (۲۳ تیر ماه) بهترین راه برای مهار تهدید هسته‌ای ایران از طریق مسالمت‌آمیز بوده، می گویند رد توافق موجود به معنای شکست دیپلماسی است و در نتیجه تنها بدیل آن جنگ خواهد بود.

با این حال، باب منندز سناتور دموکرات از ایالت نیوجرسی که مخالف توافق است، روز پنجشنبه گفت بدیل توافق وین گزینه نظامی نیست و همچنان امکان دسترسی به توافق بهتری وجود دارد؛ یعنی بخش‌هایی از همین توافق حفظ شده، اما روند کاهش تحریم‌ها کند شود و تعهدات بیشتری برای ایران درنظر گرفته شود.

چاک گرسلی، سناتور جمهوریخواه ایالت آیووا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:19 0:00

مخالفان این توافق اتمی همچنین با این استدلال که ایران حامی تروریسم است و قابل اعتماد نیست، می‌گویند اجرای توافق کنونی برنامه هسته‌ای تهران را بر نمی‌چیند و با سرایز شدن پول‌های بلوکه شده به آن کشور پس از لغو تحریم‌ها، فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی در منطقه تقویت خواهد شد.

تام کاتن سناتور جمهوریخواه از ایالت آرکانزاس در همین ارتباط روز پنجشنبه خطاب به حامیان توافق در کنگره گفت، تاریخ این رأی شما را به خاطر خواهد سپرد، نه به خاطر این که می‌گویید بهترین گزینه است، بلکه به این خاطر که موازنه قدرت در خاور میانه را به نفع دشمن ما تغییر دادید.

باربارا میکولسکی سناتور دموکرات ایالت مریلند در پاسخ گفت، این توافق تنها گزینه است. چون شک دارم اتحادیه اروپا، روسیه و چین به ادامه تحریم‌ها تن بدهند. گزینه نظامی هم اگرچه باید روی میز بماند، اما قابلیت هسته‌ای ایران را از بین نخواهد برد.

کاخ سفید انتقادات جمهوریخواهان – که توافق هسته‌ای وین را "بد" توصیف کرده‌اند – رد کرده و می‌گوید این توافق تنها برای حل و فصل پرونده اتمی ایران حاصل شده و با پیشگیری از دسترسی ایران به سلاح هسته ای، می توان راحت تر به سایر مسائل مرتبط با فعالیت های ایران پرداخت.

مهلت ۶۰ روزه کنگره برای رد یا تصویب توافق روز ۱۷ سپتامبر سال جاری به پایان می رسد؛ با این حال انتظار می‌رود روند رأی‌گیری تا پایان امروز و پیش از جمعه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۵ (۲۰ شهریور ) و چهاردهمین سالگرد حملات تروریستی در نیویورک، به پایان برسد.

به گزارش شبکه خبری سی.ان.ان سنا قصد دارد رأی‌گیری بر سر توافق وین را عصر پنجشنبه برگزار کند. مجلس نمایندگان هم می‌خواهد قطعنامه‌ای را تصویب کند که می‌گوید باراک اوباما با عدم ارائه همه جزئیات مربوط به توافق، قانون‌شکنی کرده است.

XS
SM
MD
LG