لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۸

مک کین: توافق اتمی موجب افزایش قدرت ایران در منطقه خواهد شد


مک کین: توافق اتمی موجب افزایش قدرت ایران در منطقه خواهد شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:06:48 0:00

جان مک‌ کین رئیس کمیته نیروهای مسلح سنا روز چهارشنبه در سخنانی در انتقاد از توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران، گفت این توافق موجب مشروعیت ایران و افزایش قدرت آن در منطقه خواهد شد.

این سناتور برجسته جمهوریخواه که در جریان بررسی توافق هسته ای ایران توسط کنگره آمریکا، روز چهارشنبه در سنا سخنرانی می کرد، گفت که ایران با دریافت دارایی های خود پس از رفع تحریم ها، حمایت خود از گروه های تروریستی و تلاش برای بی ثبات کردن منطقه را بیشتر خواهد کرد.

او افزود، در حالی که راه‌های بسیاری برای پایان بخشیدن به بحران منطقه و به ویژه سوریه وجود دارد، اما ظاهرا دولت ما هیچ برنامه‌ای برای آن ندارد.

آقای مک کین در ادامه هشدار داد، در حالی که روسیه هم آشکارا وارد حمایت نظامی از سوریه شده است، توافق هسته‌ای وین به ایران امکان حمایت بیشتر از رژیم بشار اسد را می‌دهد.

این سناتور جمهوریخواه، با اشاره به سخنان پیشین رئیس جمهوری و وزیر خارجه آمریکا گفت که دولت به وعده های خود در مورد توافق با ایران عمل نکرد. آقای مک کین گفت: "رئیس جمهوری گفته بود که برنامه هسته ای ایران باید برچیده بشود، در حالیکه الان فقط تعلیق شده است. آقای کری کفته بود که آمریکا حق غنی سازی اورانیوم را به رسمیت نمی شناسد اما طبق توافق هسته ای این حق به ایران داده شده است، سال ۲۰۱۳ رئیس جمهوری گفت که ایران نباید توان گریز هسته ای داشته باشد اما الان این توان گریز هسته ای حداکثر به یک سال رسیده است."

جان مک کین پرسید:" آیا من می گویم باید این توافق را رد کنیم؟ بله". این سناتور جمهوریخواه خواستار مخالفت کنگره آمریکا با توافق هسته ای شد.

XS
SM
MD
LG