لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۶

سناتورهای دموکرات: خطرات رد توافق هسته‌ای با ایران بیش از تایید آن است


بیل نلسون، سناتور جمهوریخواه ایالت فلوریدا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:12:02 0:00

برخی از سناتورهای دموکرات روز چهارشنبه در سخنرانی‌های خود در دفاع از توافق هسته ای با ایران، خطرات رد آن و عمل نکردن تهران به تعهدات خود را بیش از تایید آن از سوی کنگره دانستند.

سناتور بیل نلسون از ایالت فلوریدا در سخنانی در سنا گفت، اگر آمریکا توافق را نپذیرد، ایران فعالیت هسته‌ای خود را از سر می‌گیرد و نظام تحریم‌های بین‌المللی هم از هم خواهد پاشید.

او گفت: "با رد توافق اتمی ایران به سرعت به توانایی تولید بمب اتمی را به دست خواهد آورد و ما نخواهیم فهمید؛ در حالی که با این توافق ما تا ۱۵ یا ۲۰ سال آینده چنین تلاشی را یک سال زودتر خواهیم فهمید."

این سناتور دموکرات تاکید کرد که به اعتقاد او ایران احتمالا تلاش خواهد کرد که تقلب کند، اما با این توافق بازرسان خواهند توانست "مچ" آنها را بگیرند. ضمن این که به گفته او گزینه نظامی علیه ایران همچنان به قوت خود باقی خواهد بود.

سناتور کریس کونز از ایالت دلاویر هم در دفاع از توافق هسته‌ای ۲۳ تیر ماه وین گفت که "رژیم خطرناک ایران در صورت مجهز بودن به سلاح هسته‌ای به رژیم خطرناکتر تبدیل می‌شود."

او گفت که ساعت ها با کارشناسان مختلف صحبت کرده است و به این نتیجه رسیده است که دستیابی به توافقی بهتر از این ممکن نبود.

سناتور کونز اضافه کرد "رد توافق هسته‌ای، کشورهای دیگر را از ما دور خواهد کرد و ما را منزوی خواهد کرد؛ در صورتی که اجرای آن دست کم تا ۱۵ سال به ما اطمینان می دهد که می شود از دستیابی ایران به سلاح هسته ای جلوگیری کرد."

تیم کین سناتور دموکرات ایالت ویرجینیا نیز بازرسی‌های سخت بین المللی از تاسیسات ایران را نقطه قوت توافق هسته ای دانست.

XS
SM
MD
LG