لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۳

تلاش اوباما برای اصلاح قانون مالکیت اسلحه در آخرین سال ریاست جمهوری


سخنرانی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا پس از دیدار با خانواده های قربانیان تیراندازی سان برناردینو در کالیفرنا - ۲۷ آذر ۱۳۹۴
سخنرانی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا پس از دیدار با خانواده های قربانیان تیراندازی سان برناردینو در کالیفرنا - ۲۷ آذر ۱۳۹۴

رییس جمهوری آمریکا در پیگیری دستور کار ناتمام خود در مورد کاهش خشونت‌های ناشی از سلاح گرم، روز دوشنبه با مدیران ارشد دولت دیدار می‌کند و انتظار می‌رود به زودی یک فرمان اجرایی برای سخت تر کردن قوانین کنترل اسلحه در ایالات متحده صادر کند.

در این دیدار مقام‌هایی مانند لورتا لینچ دادستان کل آمریکا و جیمز کومی مدیر اف.بی.آی حضور خواهند داشت.

باراک اوباما در سخنرانی خود به مناسبت آغاز سال نو میلادی، عزم خود را برای انجام دستور کار ناتمام در مورد کنترل اسلحه تکرار کرد و نارضایتی خود را از عدم اقدام نمایندگان کنگره در محدود کردن خشونت‌های ناشی از اسلحه ابراز کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت "در سراسر آمریکا بازماندگان خشونت ناشی از اسلحه و آنهایی که فرزند یا عزیزانشان را در خشونت‌های مسلحانه از دست دادند، هر روز یادآوری چنین تجربه دردناکی را تجربه می‌کنند، اما کنگره هنوز کاری برای جلوگیری از وقایعی مشابه برای دیگران نکرده است."

پرزیدنت اوباما برای صدور فرمان اجرایی در این زمینه به حمایت کنگره، که تحت کنترل و رهبری جمهوریخواهان قرار دارد، نیازی ندارد. جمهوریخواهان مخالف محدود کردن قوانین مالکیت اسلحه هستند و احتمالاً هر اقدام رئیس جمهوری با چالش‌های قانونی روبرو خواهد شد.

باراک اوباما پس از کشتارهای دسته جمعی در سال‌های اخیر در نقاط مختلف ایالات متحده، و از جمله تیراندازی در یک مرکز بهزیتسی در شهر سان برناندینو در ایالت کالیفرنیا، بر تمرکز خود بر این مساله افزود.

مساله کنترل اسلحه یکی از کارهایی است که آقای اوباما خواهد کوشید آن را در آخرین سال از دوره ریاست جمهوری خود به اتمام برساند.

خرید اسلحه از سوی آمریکاییان طرفدار مالکیت اسلحه در هفته های اخیر در سراسر آمریکا افزایش یافته، زیرا بسیاری از آنها معتقدند دولت قصد دارد حق آنها را در مالکیت و حمل اسلحه، محدود و کنترل کند.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG