لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۲

واکنش اوباما به حادثه آمپکوا؛ فشار به کنگره برای تصویب قانون کنترل اسلحه


باراک اوباما به تیراندازی در "کالج آمپکوا" در غرب آمریکا واکنش نشان داد و خواستار تصویب قانون کنترل اسلحه در آمریکا شد.

عصر روز پنج شنبه ۹ مهر ماه به وقت محلی، یک جوان در دانشگاه آمپکوا در ایالت اورگان ایالات متحده اقدام به تیراندازی کرد و همه حاضران در یک کلاس را به گلوله بست، که در نتیجه آن ۱۰ نفر کشته و حدود ۲۰ نفر زخمی شدند.

رسانه‌ها فرد مهاجم را جوان ۲۶ ساله‌ای به نام "کریس هارپر" معرفی کرده‌اند که در درگیری با نیروهای پلیس کشته شد.

اوباما از مردم آمریکا خواست به کنگره درمورد قانون کنترل اسلحه فشار بیاورند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

رئیس‌جمهوری آمریکا، بی‌عملی سیاستگذاران را عامل این فاجعه و موارد مشابه دانست، و گفت "این یک تصمیم سیاسی است که ما می‌گیریم و اجازه می‌دهیم هر چند ماه یک چنین واقعه‌ای در آمریکا روی بدهد. ما همگی باید به خانواده‌هایی که عزیزانشان را از دست دادند به خاطر بی‌عملی‌مان پاسخگو باشیم."

باراک اوباما در ادامه از رای دهندگان آمریکایی خواست تا در انتخابات سال آینده یادشان باشد چه کسانی موافق قانون کنترل اسلحه‌ هستند و چه کسانی مخالف آن.

وی همچنین تاکید کرد "همدلی‌ها و دعاهای ما کافی نیست. نه؛ کافی نیست. نمی‌تواند تسکین دل شکستگی‌ها و اندوه‌ها و خشم ناشی از این حادثه باشد. حتی نمی‌تواند جلو کسی را بگیرد تا در گوشه دیگری از آمریکا خونریزی دیگری راه نیاندازد."

مقام های اورگون می گویند ضارب پیشتر در رسانه های همگانی از قصد خود خبر داده بود. پلیس با کمک گرفتن از مقام های ایالتی و فدرال، درصدد بررسی انگیزه های مهاجم است و این که آیا می شد جلوی این فاجعه را گرفت یا خیر

بازماندگان می گویند کریس هارپر پیش از اقدام به کشتن هر کسی در کلاس، از دین و مذهب او می پرسید. مسئولان این حادثه را "تروریسم داخلی" دانسته و می گویند ارتباطی با گروه های تروریست خارجی ندارد.

XS
SM
MD
LG