لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۳

انتقاد رئیس جمهوری آمریکا از بی‌عملی کنگره در کنترل سلاح


اوباما گفت ماموریت او در پایان دادن به کنترل اپیدمی خشونت‌های مربوط به سلاح ناتمام مانده است.
اوباما گفت ماموریت او در پایان دادن به کنترل اپیدمی خشونت‌های مربوط به سلاح ناتمام مانده است.

رئیس جمهوری ایالات متحده در پیام رادیویی هفتگی خود و در نخستین روز سال جدید میلادی، خطاب به مردم آمریکا سرخوردگی خود را از بی‌عملی کنگره در کنترل سلاح اعلام کرد و گفت ماموریت او در پایان دادن به کنترل اپیدمی خشونت‌های مربوط به سلاح ناتمام مانده است.

باراک اوباما ضمن اشاره به دستاوردهای دولت در دو دوره ریاست جمهوری او در زمینه‌های اشتغال، خدمات درمانی، کاهش وابستگی به واردات نفت و نقش رهبری آمریکا در مقابله تغییرات اقلیمی گفت، در مدت باقیمانده دوران ریاست جمهوری اش، مهار خشونت‌های مسلحانه کار ناتمامی است که باید آن را با کمک مردم آمریکا به اتمام برساند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت "چه می‌شد اگر کنگره برای محافظت فرزندان‌مان از خشونت‌ها در ارتباط با سلاح اقدامی می‌کرد. ما نمی‌توانیم هر عمل خشونت آمیز را متوقف کنیم اما چه می‌شد که تلاش می‌کردیم حتا یک مورد را متوقف سازیم."

وی همچنین گفت قرار است روز دوشنبه با دادستان کل فدرال درباره گزینه‌های پیش رو در متوقف کردن خشونت با اسلحه گفت‌وگو می‌کند.

آقای اوباما یاد قربانیان در تیراندازی در سال ۲۰۱۲ در دبستان سندی هوک را که ۲۶ کشته از جمله ۲۰ دانش آموز بر جای گذاشت، گرامی داشت و همچنین به تیراندازی به گبی گیفورد، نماینده دموکرات کنگره در سال ۲۰۱۱ اشاره کرد که هنوز کاملاً بهبود نیافته است.

وی که گروه ویژه ای را برای کاهش خشونت مسلحانه تشکیل داده است، افزود "چند ماه قبل، گروهی را در کاخ سفید تشکیل دادم که هر گونه اقدام جدیدی که به کاهش خشونت مسلحانه کمک کند، بررسی کنند. روز دوشنبه با دادستان کل کشور لورتا لینچ نیز برای گفتگو درباره گزینه های موجود ملاقات خواهم کرد."

آقای اوباما در انتقاد از کنگره گفت "هنوز کنگره کاری نکرده که از این اتفاقات جلوگیری کند. سه سال قبل لایحه فراحزبی که برای همه قابل درک است، خرید اسلحه را تقریباً برای همه مستلزم بررسی سابقه متقاضیان می‌کرد. توجه داشته باشید حدود ۹۰ درصد از مردم آمریکا از این لایحه حمایت کردند. اکثریت خانواده هایی هم که عضو انجمن ملی اسلحه هستند از آن حمایت کردند. اما لابی اسلحه علیه آن سازماندهی کرد و سنا از تصویب آن جلوگیری کرد."

پرزیدنت اوباما در ادامه گفت، از آن زمان ده ها هزار نفر از مردم آمریکا در خشونت های مسلحانه کشته شدند، اما هر بار که برای اصلاح قانون اسلحه اقدام شد، نتیجه ای به دست نیامد.

وی اضافه کرد "صدای لابی اسلحه بلند است و در دفاع از دادن اسلحه به دست همه، بسیار سازمان یافته است. باقی ما باید فقط صبور باشیم و در دفاع از فرزندانمان سازمان یافته باشیم. این کار هر شهروند است که بایستد و برای تغییری که می خواهیم بجنگد."

XS
SM
MD
LG