لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۷

اوباما: زمان تغییر قانون خرید و حمل سلاح در آمریکا فرا رسیده است


اوباما: باید برای اصلاح قانون سلاح، گفت و گو کنیم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00

اوباما: باید برای اصلاح قانون سلاح، گفت و گو کنیم

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، کشتار سیاه پوستان در کلیسایی در شهر چارلستون را دلیل دیگری خواند که کنگره این کشور باید به خاطر آن، برای اصلاح قانون اسلحه در آمریکا اقدام کند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه ۱۹ ژوئن(۲۹ خرداد) در جمع شهرداران سراسر این کشور گفت که زمان آن فرا رسیده است که برخورد همه نسبت به تهیه و حمل سلاح تغییر کند.

آقای اوباما گفت: «همه باید برخوردمان را تغییر دهیم. آنهایی که به طور قانونی سلاح دارند و آنهایی که با اسلحه کاری ندارند، همه باید برای اصلاح قانون سلاح گفتگو کنیم.»

رئیس جمهوری ایالات متحده تاکید کرد که وقتی مردم برای اصلاح قانون سلاح پافشاری می‌کنند، کنگره، در نهایت باید قدم بردارد. او اضافه کرد: «ما در گذشته دیده‌ایم که چگونه افکار عمومی می‌تواند تغییر کند. این تغییر را در رابطه با ازدواج همجنس‌گرایان دیده ا‌یم. شاهد آغاز تغییر در رابطه با موضوع تغییرات آب و هوا هستیم. باید نحوه تفکرمان را نسبت به قانون اسلحه تغییر دهیم.»

به گفته او ۱۱ هزار آمریکایی، در سال ۲۰۱۳ جان خود را در خشونت‌های مسلحانه از دست دادند. آقای اوباما در ادامه افزود که کنگره می‌بایست پس از کشتار ده‌ها دانش آموز در مدرسه در ایالت کنتیکت در سال ۲۰۱۲ برای اصلاح قانون نگهداری و حمل سلاح که ۹۰ درصد مردم آمریکا خواهان آن هستند قدم بر می‌داشت، شاید با این کار، جان بسیاری در نتیجه اصلاح این قانون نجات می‌یافت.»

در همین حال، دادستانی ایالت کارولینای جنوبی علیه دیلان روف، جوان ۲۱ ساله‌ای که با انگیزه نژاد پرستانه، روز چهارشنبه گذشته، ۹ سیاه پوست را در کلیسای رنگین پوستان در شهر چارلستون به قتل رساند، به اتهام ۹ فقره قتل و یک فقره حمل غیرقانونی سلاح اعلام جرم کرده است.

اولین دادگاه رسیدگی به این پرونده ، یک میلیون دلار وثیقه برای او تعیین کرد. مقام‌های دولت فدرال گفتند که تحقیقات در خصوص این کشتار از زاویه تروریسم داخلی نیز آغاز شده است. هزاران نفر یاد قربانیان این کشتار را در مرکز شهر چارلستون گرامی داشتند. آقای اوباما، روز جمعه، بخشودگی قاتل را که از سوی برخی از بستگان مقتولین در اولین جلسه دادگاه ابراز شد، بیان ایمان و مهربانی مردم آمریکا خواند.

XS
SM
MD
LG