لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۴

اوباما: نشست سران آسیا-پاسیفیک «فرصت خوبی» برای بسط موفقیت است


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا (چپ) و پدرو پابلو کوزینسکی رئیس جمهروی پرو در حاشیه نشست سران اَپِک در لیما - ۲۹ آبان ۱۳۹۵
باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا (چپ) و پدرو پابلو کوزینسکی رئیس جمهروی پرو در حاشیه نشست سران اَپِک در لیما - ۲۹ آبان ۱۳۹۵

رئیس جمهوری آمریکا که برای شرکت در نشست سران سازمان همکاری اقتصادی آسیا-پاسیفیک به پایتخت پرو سفر کرده است، بر امکان ایجاد فرصت‌های زیاد شغلی با اجرای توافق تجارت آزاد میان کشورهای دو سوی اقیانوس آرام تاکید کرد؛ توافقی که برخی می‌گویند با پیروزی دونالد ترامپ احتمال رسیدن به آن کم‌‌تر شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، باراک اوباما روز شنبه در دیدار با سران یازده کشوری که به آمریکا در گفت‌وگوهای تجارت آزاد موسوم به تی پی پی پیوسته‌اند، نشست پرو را «فرصت خوبی برای بسط موفقیت و کامیابی» توصیف کرد؛ اما در گفت‌وگو با خبرنگاران حاضر در محل، از اظهارنظر درباره امکان رسیدن به توافق خودداری کرد.

او که زمستان آینده دولت را به دونالد ترامپ تحویل خواهد داد، حامی سرسخت تجارت آزاد بوده و معتقد است چنین توافقی می‌تواند به افزایش صادرات آمریکا و ایجاد فرصت‌های شغلی در کشور کمک کند. اما آقای ترامپ در طول تبلیغات انتخاباتی خود از این ایده انتقاد کرده و گفته چنین توافقی به ضرر کارگران آمریکایی خواهد بود.

نشست سازمان همکاری اقتصادی آسیا-پاسیفیک، موسوم به اپک (APEC)، در لیما پایتخت پرو در حال برگزاری است و نشست سران ۲۱ کشور عضو آن فردا برگزار می‌شود. اعضای این سازمان بیش از نیمی از اقتصاد جهان را تشکیل داده و مجموع جمعیت آنها حدود ۳ میلیارد نفر، معادل ۴۰ درصد جمعیت جهان، است.

این نشست همچنین برای برخی کشورهای آمریکای لاتین که از رویکرد دولت آینده آمریکا به ویژه در زمینه مهاجرت ابراز نگرانی کرده‌اند، به فرصتی برای گفت‌وگو و تبادل نظر تبدیل شده است. نگرانی که به نوشته آسوشیتدپرس، با گزینه‌های اعلام شده دونالد ترامپ برای برخی سمت‌های کلیدی کابینه، افزایش یافته است.

دیگر هدف عمده باراک اوباما در این بخش از سفر خود، که آخرین دور از سفرهای خارجی او در مقام ریاست جمهوری است و از چند روز پیش با سفر به اروپا آغاز شد، این است که به رهبران جهان اطمینان دهد که واشنگتن به تعدات خود پایبند خواهد ماند و از آنها بخواهد با دولت دونالد ترامپ همکاری کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG