لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۸

اوباما در آلمان: ترامپ درمقابل نقض هنجارهای بین المللی توسط روسیه کوتاه نیاید


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه در کنفرانس خبری مشترک با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در برلین گفت: «خانم مرکل شریکی فوق العاده برای آمریکا بود و شاید تنها رهبر باقیمانده جهان در میان متحدان ما باشد که در هشت سال گذشته در مقابل چالش های جهان در کنار آمریکا ایستاده است.»

اوباما گفت شاید آمریکا و آلمان در همه موارد همصدا نباشند اما «تعهد مرکل به اولویت قرار دادن منافع مردم آلمان و در عین حال مشارکت در مسائل و چالش های جهانی و انسانی عالی بوده است.»

این آخرین تور سفر خارجی باراک اوباما در مقام ریاست جمهوری آمریکا به شمار می رود. او پیشتر در همین تور از یونان دیدار کرد.

اوباما در این نشست خبری مشترک با صدراعظم آلمان درباره روسیه گفت: «روسیه کشوری مهم و ابرقدرتی نظامی است که در جهان و منطقه نفوذ دارد. ما برای حل مشکلات جهانی به همکاری روسیه نیاز داریم.»

اوباما گفت: «نمی شود گفت که چرخشی ناگهانی در سیاست دولت دمشق، روسیه و ایران در سوریه صورت خواهد گرفت. اما روسیه و ایران باید اسد را متقاعد کنند که توقف خشونت مستلزم توافق مردم است و نه تداوم حملات نظامی.»

او سپس ابراز امیدواری کرد که روسیه برای بهبود آزادی بیان و احترام به حقوق دیگر کشورها تلاش کند و گفت این ها نکاتی است که نمی شود آن را نادیده گرفت. آقای اوباما گفت: «ما درباره مسائلی چون اوکراین و روسیه با مسکو اختلاف اساسی داریم. نقض آزادی بیان و حقوق دیگران از سوی روسیه را نمی توان نادیده گرفت و امیدوارم که دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا چشم خود را بر نقض حقوق کشورهای دیگر توسط روسیه نبندد.»

اوباما گفت امیدوار است در صورتی که روسیه از ارزش های آمریکایی و هنجارهای بین المللی منحرف شد، ترامپ در مقابل روسیه ایستادگی کند.

خانم مرکل نیز گفت بسیاری از مردم سوریه که به آلمان رفته اند از دولت اسد فرار کرده اند و نه از داعش.

آقای اوباما همچنین گفت که مشاوران آقای ترامپ به او گفته اند که موضع دولت آینده آمریکا درباره ناتو تغییر نخواهد کرد.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز در این نشست خبری گفت که از انتقال آرام قدرت در آمریکا به وجد آمده است. او گفت: «روابط ما با دولت آینده آمریکا بر اساس احترام متقابل و منافع ملی ادامه خواهد یافت.»

باراک اوباما همچنین در بخش دیگری از سخنانش گفت که رفتار جوانان جهان او را به آینده امیدوار می کند.» اوباما گفت: «رویکرد آنان و احترامشان به تنوع و تفاوت افراد و نحوه کارشان در عرصه بین الملل مرا به آینده و اقتصاد جهان امیدوار می کند.»

XS
SM
MD
LG