لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۳

اوباما به اروپا اطمینان داد: «ناتو کاملا حیاتی است»


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در تلاشی برای اطمینان دادن به تعهد آمریکا به امنیت اروپا، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو را سازمانی کاملا حیاتی توصیف کرد.

آقای اوباما این اظهارات را در یونان مطرح کرد. او روز سه شنبه وارد آتن، پایتخت یونان شد و با پروکوپیس پاولوپولوس، رئیس جمهوری و آلکسیس چیپراس نخست وزیر این کشور دیدار و گفتگو کرد.

آقای اوباما در دیدار با رئیس جمهوری یونان گفت ما به یک اروپای قوی، موفق و متحد اعتقاد داریم که نه فقط به نفع مردم اروپا است، که برای مردم دنیا و ایالات متحده نیز خوب است.

او همچنین در یک کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر یونان شرکت کرد. آلکسیس چیپراس، در سخنان آغازین خود به شدت از کارنامه ریاست جمهوری باراک اوباما در حوزه های مختلف داخلی و خارجی دفاع کرد.

آقای اوباما نیز گفت: من همیشه می خواستم به یونان بیایم. دنیا به یونان و مردم یونان بدهی زیادی دارد از جمله به خاطر سابقه این کشور در حوزه های علوم، فلسفه و ادبیات.

آقای اوباما در این کنفرانس خبری گفت در یونان در مورد اهمیت نگه داشتن تحریم ها علیه روسیه بر سر اوکراین صحبت شد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا گفته است می خواهد با روسیه روابط بهتری داشته باشد.

باراک اوباما همچنین گفت آمریکا به یونان در زمینه پناهجویان کمک می کند چرا که این یک موضوع بین المللی است. آقای اوباما در بخش دیگری از سخنانش گفت با مقامات یونان بر سر مسئله قبرس نیز صحبت شد.

او با اشاره به مشکلات عظیم اقتصادی که یونان با آن مواجه بوده گفت یونان اکنون در مسیر اقتصادی درستی قرار دارد.

آقای اوباما گفت یونان یکی از متحدان در ناتو است که ۲ درصد تولید ناخالص داخلی خود را در امور دفاعی هزینه می کند، هدفی که تعیین شده اما همه اعضای ناتو آن را رعایت نکرده اند. باراک اوباما گفت یونان حتی در زمان دشواری های اقتصادی این موضوع را رعایت کرده است و اگر یونان می تواند به این تعهد عمل کند، همه متحدان ما باید به آن عمل کنند.

آقای اوباما سعی دارد در سفر اروپایی خود که آخرین سفر خارجی او در زمان ریاست جمهوری اش به شمار می رود، به کشورهای اروپایی اطمینان دهد که تعهد آمریکا به ناتو، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی کم نخواهد شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا در جریان تبلیغات انتخاباتی ناتو را زیر سوال برد و گفته بود که اعضای این پیمان باید سهم خود را بپردازند.

باراک اوباما پیش از آنکه آمریکا را ترک کند گفت دونالد ترامپ به او گفته است که در نظر دارد روابط اصلی استراتژیک آمریکا را حفظ کند.

آتن اولین مقصد آخرین تور خارجی رئیس جمهوری کنونی آمریکا است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG