لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۴

باراک اوباما در کنیا: آفریقا در مسیر رشد قرار دارد


سفر به کنیا؛ پرخطرترین سفر خارجی باراک اوباما
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:51 0:00

رئیس جمهوری ایالات متحده روز شنبه در همایش جهانی کارآفرینان در کنیا گفت، آفریقا در مسیر رشد قرار دارد و کنیا پیشتاز آن است. باراک اوباما همچنین از سرمایه گذاری بیشتر دولت و بخش خصوصی آمریکا در آفریقا خبر داد.

رئیس جمهوری آمریکا به همراه اوهورو کنیاتا همتای کنیایی خود، میزبانان همایش جهانی کارآفرینان هستند که با شرکت نمایندگانی از ۱۲۰ کشور جهان در نایروبی، پایتخت کنیا، برگزار شده است. نخستین همایش ساله کارآفرینان در سال ۲۰۱۰ میلادی در کاخ سفید برگزار شد.

آقای اوباما در سخنانی در این همایش، با تاکید بر این که رشد کارآفرینان در آفریقا به فرهنگ ایستادگی در مقابل فساد و خشونت کمک می‌کند و پلی بین فرهنگ‌ها می‌سازد؛ گفت این امر «به شهروندان کمک می‌کند برای حقوق خود ایستادگی کنند و فساد را پس بزنند. کارآفرینی راهکار مثبتی در مقابل ایدئولوژی خشونت و تفرقه است و می‌تواند جوانانی را که آینده ای برای خود نمی بینند امیدوار کند.»

نخستین رئیس جمهوری آفریقایی‌تبار ایالات متحده همچنین گفت، آفریقا یکی از سریع ترین مناطق جهان در رشد اقتصادی است، زیرا مردم در تلاش برای ریشه کن کردن فقر هستند.

او همچنین نقش زنان در رشد اقتصادی را اساسی خواند و گفت «زنان موتور محرکه کارآفرینی هستند. تحقیقات نشان می دهد وقتی زنان در کارآفرینی موفق می شوند، رشد اقتصادی را به حرکت می اندازند و در خانواده یشان و مناطق زندگی شان بیشتر سرمایه گذاری می کنند."

آقای اوباما در این همایش اعلام کرد، دولت آمریکا و همچنین بانک‌ها، بینادها و خیرخواهان آمریکایی متعهد شده‌اند بیش از یک میلیارد دلار دیگر در آفریقا سرمایه گذاری کنند. نیمی از این سرمایه گذاری برای حمایت از زنان و جوانان کارآفرین است، که به گفته اوباما با موانع بیشتری در راه اندازی فعالیت‌های تجاری خود روبرو هستند.

رئیس جمهوری کنیا نیز به دشواری‌های امنیتی در کشورش، و نیز اقتصاد رو به رشد کنیا اشاره کرد و خطاب به حاضران در همایش گفت، زمان برای شکوفایی اقتصادی افریقا فرا رسیده است.

به گفته اوهورو کنیاتا «زمان برای نسل جدیدی از آفریقایی‌ها فرا رسیده است که شکوفایی اقتصادی فراگیر را تشویق کند. ما برای حصول این شکوفایی، به معنای واقعی از بخش خصوصی استقبال می‌کنیم.»

کنیا همپیمانی مهم برای غرب در مبارزه با گروه افراطی اسلام‌گرای الشباب است و انتظار می‌رود تمرکز گفتگوهای باراک اوباما در نایروبی بر روی این موضوع و همکاری‌های امنیتی با آن کشور باشد.

باراک اوباما، که خود نیز تبار کنیایی دارد، پیشتر در سال ۲۰۰۶ میلادی و در زمانی که سناتور ایالت ایلینوی بود به زادگاه پدری خود سفر کرده بود، اما نخستین بار است که در مقام رئیس جمهوی به این کشور آفریقایی سفر می‌کند.

وی قرار است پس از کنیا، به اتیوپی سفر کند. هیئت‌هایی از قانونگذاران آمریکایی و مقامات کاخ سفید نیز رئیس جمهوری ایالات متحده را در این سفر همراهی می‌کنند.

XS
SM
MD
LG