لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۳

سفری به روستای زادگاه پدری باراک اوباما در کنیا


دوچرخه سوار دوچرخه خود را به دیوارنگاره عظیمی از اوباما در نایروبی، پایتخت کنیا تکیه می دهد. ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۵
دوچرخه سوار دوچرخه خود را به دیوارنگاره عظیمی از اوباما در نایروبی، پایتخت کنیا تکیه می دهد. ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۵

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، قرار است از کنیا، سرزمین پدری اش، دیدن کند. این نخستین دیدار آقای اوباما از این کشور پس از رسیدن به مقام ریاست جمهوری است.

محمد یوسف گزارشگر صدای آمریکا،که به روستای کگلو، زادگاه پدر پرزیدنت اوباما، سفر کرده در گزارشی که از وضعیت این روستا تهیه کرده می نویسد:

اینجا کُگِلوست. روستایی دورافتاده در غرب کنیا که با نام یکی از مقتدرترین چهره‌های سیاسی جهان پیوند خورده است.

اینجا، محل تولد پدر باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکاست.

در این گزارش آمده است که تا ده سال پیش، یعنی زمانی که باراک اوباما وارد مجلس سنای آمریکا شد، روستای کُگِلو روزگار تیره ای را می گذراند. اما امروز این روستا برق دارد، مدرسه دارد، جاده هایش آسفالت شده و امید در دل ساکنانش موج می زند.

بچه ها شاد و خندان به مدرسه می روند. بخشی از ساختمان مدرسه ابتدایی روستاکه به نام باراک اوباما نام‌گذاری شده، در ملک اجدادی خانواده اوباما قرار دارد.

ماناسه اویوچو، مدیر مدرسه، می‌گوید دانش آموزان با علاقه درس می خوانند تا بتوانند روزی وارد دانشگاه شوند و پله های ترقی را طی کنند. آنان می دانند که این آموزش و تحصیل است که قدرت به همراه می آورد.

تعداد دانش آموزان این مدرسه در این ده سال، دو برابر شده است.

وِزلی اونیانگو، همسایه خانواده اوباما، می‌گوید جاده ها هم بهتر شده و رفت و آمد را سریع تر کرده. از همین رو می تواند اجناسش را به آسانی به شهرهای اطراف ببرد و بفروشد. کاری که پیش از این شبیه کابوس بود.

جورج اوگولا، یکی دیگر از ساکنان روستاست که می‌گوید از آنجا که همه کنجکاوند سرزمین آباء و اجدادی رئیس جمهور آمریکا را از نزدیک ببینند، شمار گردشگرانی که از سراسر دنیا به اینجا می آیند نیز افزایش یافته است و این، مایه خوشحالی مردم است.

ساکنان روستای کُلِگو امیدوارند پرزیدنت اوباما در سفرش به کنیا فرصتی بیابد و سری هم به زادگاه پدرش بزند.

XS
SM
MD
LG