لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۶

در آستانه سفر باراک اوباما تدابیر امنیتی در کنیا افزایش یافت


کارگران نصب بیلبوردی که اوباما را در کنار کنیاتا، رئیس جمهوری کنیا نشان می‌دهد تمام کرده اند. نایروبی، کنیا. ۲۳ ژوئیه ۲۰۱۵
کارگران نصب بیلبوردی که اوباما را در کنار کنیاتا، رئیس جمهوری کنیا نشان می‌دهد تمام کرده اند. نایروبی، کنیا. ۲۳ ژوئیه ۲۰۱۵

تدابیر امنیتی در کنیا برای حفاظت از باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در زمان دیدار رسمی او از آن کشور به صورت گسترده ای افزایش یافته است. کنیا بارها مورد حمله شبه نظامیان الشباب قرار گرفته که در سومالی، کشور همسایه کنیا، مستقر هستند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از نایروبی، پیش از ورود اوباما به کنیا در شامگاه جمعه، شمار زیادی از نیروهای امنیتی در پایتخت کنیا در حال گشت زنی بودند. چند هواپیمای نظامی آمریکایی نیز بر فراز آسمان نایروبی دیده می شد. همچنین در هفته‌های اخیر حمله‌های نظامی سنگینی به شبه‌نظامیان اسلام‌گرا در سومالی صورت گرفته است.

راه‌های اصلی نایروبی به طور موقت بسته شده و مقام‌ها می‌گویند فرودگاه بین‌المللی در هنگام فرود هواپیمای اوباما و نیز در زمان عزیمت او در روز یکشنبه بسته خواهد بود. باراک اوباما قرار است روز یکشنبه از کنیا عازم اتیوپی شود.

اپراتور شبکه موبایل سافاریکوم از قطع آن در زمان دیدارهای رئیس جمهوری ایالات متحده با کارآفرینان و مذاکراتش با اوهورو کنیاتا، رئیس جمهوری کنیا، هشدار داده است.

سفاریکوم گفته است «ما درک می‌کنیم که گروه ویژه کسی که تامین امنیتش از هرکس دیگری در جهان مهم‌تر است، تدبیرهایی برای حفاظت از او بیاندیشد که از جمله آنها قطع موقت علامت‌های موبایل در نزدیکی مکان‌هایی است که قرار است رئیس جمهوری آمریکا در آنها حضور یابد.»

الشباب، گروه وابسته به القاعده، حمله‌های سنگینی به کنیا کرده است. یکی از آنها حمله به مرکز خرید وست گیت در نایروبی در سال ۲۰۱۳ بود و حمله دیگر در ماه آوریل همان سال در شهر گریسا بود که دست کم ۱۵۰ کشته داد.

در ماه جاری میلادی، مقام‌های سومالی اعلام کردند که نیروهای اتحادیه آفریقا و نظامیان محلی توانسته‌اند شهر باردیره، یکی از آخرین شهرهای عمده در جنوب غربی سومالی را، که در تصرف اسلام گرایان افراطی بود، آزاد کنند. به گزارش مقام‌های سومالی و آمریکا یکی از فرماندهان شبه نظامیان بر اثر حمله پهپاد آمریکایی کشته شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول یک مقام امنیت و اطلاعات سومالی نوشته است که در دوهفته اخیر استفاده از پهپادهای تجسسی افزایش یافته است.

به گفته این مقام که اجازه گفت و گو با رسانه ها را ندارد و خواسته است ناشناس بماند، «همه تحرکات شبه‌نظامیان به سوی کنیا به دقت تحت نظر قرار دارد.»

باراک اوباما قرار است روز یکشنبه در یکی از استادیوم های نایروبی سخنرانی کند که به صورت مستقیم از شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی کنیا پخش خواهد شد.

رابرت گودک، سفیر آمریکا در کنیا، گفت حاضران تنها از طریق دعوت در این سخنرانی حضور می یابند، و به رغم گمان‌زنی‌ها که حکایت از تجمع انبوه مردم دارد، تنها «نمایندگانی از طیف گسترده جامعه کنیا » حضور خواهند داشت.

گودک گفت «ما از مردم می خواهیم که اگر از آنان دعوتی به عمل نیامده از آمدن به محل سخنرانی خودداری کنند.»

سارا اوباما، مادر بزرگ و بزرگ خانواده اوباما، روز جمعه برای استقبال از رئیس جمهوری آمریکا و دیدار با او از شهر غربی کیسومو به نایروبی پرواز کرد. وی دومین همسر پدربزرگ باراک اوباماست که پدر رئیس جمهوری ایالات متحده را پرورش داد. باراک اوباما در کتاب خاطرات خود به نام «رویاهای پدرم» او را «مامان بزرگ» خوانده است.

سارا اوباما که نودمین دهه عمر خود را می گذراند، پیش از سوار شدن به هواپیما به مقصد نایروبی گفت «امروز می‌خواهم با او رو در رو حرف بزنم».

سارا اوباما گفت می خواهد رئیس جمهوری را متقاعد کند که از مزار پدرش در روستای کوگلو در غرب کنیا بازدید کند، هرچند می‌داند این امر در میان برنامه های او در این سفر نیست.

XS
SM
MD
LG