لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۹

جان کری با مقام‌های ارشد کنیا درباره تهدید گروه الشباب گفتگو کرد


ادی احترام جان کری وزیر خارجه آمریکا به قربانیان بمبگذاری سال ۱۹۹۸ میلادی در سفارت آمریکا در نایروبی - ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۴
ادی احترام جان کری وزیر خارجه آمریکا به قربانیان بمبگذاری سال ۱۹۹۸ میلادی در سفارت آمریکا در نایروبی - ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۴

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده و اوهورو کنیاتا رئیس جمهوری کنیا روز دوشنبه درباره نحوه مقابله با تهدید پیکارجویان افراطی گروه الشباب، که ماه گذشته میلادی با حمله به یک دانشگاه کنیا ۱۴۸ نفر را به قتل رساند، گفتگو کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای کری که روز یکشنبه وارد کنیا شده است، پیش از این دیدار در مراسمی به قربانیان بمبگذاری سال ۱۹۹۸ میلادی (۱۳۷۷ خورشیدی) در سفارت ایالات متحده در نایروبی که منجر به کشته شدن بیش از ۲۰۰ نفر شد، ادای احترام کرد.

وزیر خارجه آمریکا پیش از حضور در محل سفارت سابق آمریکا گفت «ما قدرت مقابله را داریم؛ نه تنها با استفاده از قوای نظامی و انتظامی خود، بلکه با چیز دیگری که ممکن است قدرتمندتر باشد و نتیجه بهتری را برای ما فراهم کنند؛ و آن اتحاد است.»

به گفته جان کری، القاعده، الشباب، بوکوحرام و دیگر گروه‌های افراطی، تنها به گذشته تعلق دارند و در جهان امروز جایی ندارند.

آمینا محمد همتای کنیایی آقای کری، ماه گذشته میلادی از ایالات متحده و اتحادیه اروپا برای ارائه کمک‌های اطلاعاتی و امنیتی برای پیشگیری از حملات آینده پیکارجویان الشباب – که یک گروه افراطی در سومالی است – درخواست کمک کرده بود.

به گزارش رویترز، ایالات متحده و برخی دیگر از کشورهای غربی، پیشتر کمک‌رسانی به کنیا در زمینه آموزش نیروهای امنیتی و برخی دیگر از حوزه‌های مرتبط را آغاز کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG