لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۲

آغاز کنفرانس بین المللی امنیت هسته ای؛ تلاش برای ممانعت دسترسی تروریستها به بمب اتمی


این نشست روزهای پنجشنبه و جمعه در واشنگتن برگزار می شود.
این نشست روزهای پنجشنبه و جمعه در واشنگتن برگزار می شود.

‎باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا امروز (پنجشنبه) میزبان کنفرانس بین المللی امنیت هسته ای جهان است.

کاخ سفید می گوید هم اکنون ۲۰۰۰ تن اورانیوم بسیار غنی شده و پلوتونیوم در سراسر جهان در برنامه های نظامی و غیر نظامی مورد استفاده است و تقریبا غیرممکن است که احتمال حمله هسته ای توسط گروه های افراطی را بشود تخمین زد.

بن رودز مشاور امنیت ملی آمریکا می گوید ما از خواست گروه های تروریستی برای دسترسی به بمب اتمی آگاهیم و به همین دلیل باید تلاش برای حفظ امنیت هسته ای دوچندان شود.

امروز رهبران بیش از ۵۰ کشور و سازمان بین المللی برای شرکت در کنفرانس دوروزه امنیّت هسته یی به شهر واشنگتن آمده اند.

پیشتر نیویورک تایمز گزارش داد، کنفرانس امنیت هسته‌ای برای نخستین بار شامل نشستی برای رسیدگی به خطر حملات تروریستی شهری و چگونگی برخورد با تهدید فوری تروریسم هسته‌ای است.

حضور رهبران کشورهای جهان برای شرکت در نشست امنیت هسته ای در واشنگتن

طرح تامین امنیت مواد هسته‌ای از ابتکارات ویژه اوباما و از جمله وعده هایی بود که او در رقابت های انتخابات سال ۲۰۰۸ داد و موجب شد تا در ابتدای ریاست جمهوری اش جایزه صلح نوبل دریافت کند.

اما بودجه دولت اوباما برای پاکسازی مواد هسته‌ای در سطح جهان به نصف تقلیل یافته است. کاخ سفید می‌گوید علت این امر موفقیت در اجرای پروژه های تعریف شده است.

بر اساس گزارش یک گروه خصوصی مدافع امنیت هسته‌ای هنوز مواد هسته‌ای بدون کنترل لازم در حدود ۲۵ کشور وجود دارد. این گروه نسبت به احتمال دسترسی تروریست‌ها به مواد هسته‌ای مورد نیاز در ساخت بمب‌های کثیف هشدار می‌دهد.

کمتر از نیمی از کشورهای شرکت کننده در نشست سال ۲۰۱۴ کنفرانس امنیت هسته‌ای، تعهد کردند که از مواد هسته‌ای شان مراقبت کنند. این کشورها کمتر از ۱۵ درصد از اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی هستند.

XS
SM
MD
LG