لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۱

شورای آتلانتیک: عدم دعوت از ایران به نشست امنیت هسته‌ای واشنگتن "فرصت سوزی" است


در سالهای گذشته ایران و آمریکا بر سر مساله هسته ای اختلاف داشتند اما حال که آنها توافق کرده اند، عدم دعوت از ایران مورد توجه قرار گرفته است.
در سالهای گذشته ایران و آمریکا بر سر مساله هسته ای اختلاف داشتند اما حال که آنها توافق کرده اند، عدم دعوت از ایران مورد توجه قرار گرفته است.

در آستانه برگزاری نشست امنیت هسته ای در واشنگتن، یک اندیشکده آمریکایی معتقد است که عدم حضور جمهوری اسلامی ایران در این نشست، از دست دادن یک فرصت است.

وبسایت اندیشکده شورای آتلانتیک در مقاله ای با عنوان "عدم دعوت از ایران برای شرکت در نشست امنیت هسته ای واشنگتن، یک فرصت سوزی است" نوشت، در حالی بیش از پنجاه رهبر کشورهای جهان در آخرین روز ماه مارس (پنجشنبه ۱۲ فروردین) برای چهارمین نشست امنیت هسته ای در واشنگتن پایتخت آمریکا جمع می شوند که نماینده ای از ایران در بین آنها نیست.

به نوشته این وبسایت، عدم حضور ایران در سال های پیش از توافق اتمی قابل درک است. ایران و جامعه جهانی در سال های گذشته بر سر فعالیت هسته ای ایران اختلاف شدید داشتند و ده سال زمان سپری شد تا اختلافات در نهایت در ۲۳ تیر ماه سال گذشته حل و فصل شده و توافق جامع هسته ای بین ایران و شش قدرت جهانی امضا شود.

با این حال، عدم دعوت از ایران برای چهارمین و آخرین نشست امنیت اتمی یک فرصت از دست رفته برای بازگرداندن ایران به صحنه نظم اتمی پس از توافق هسته ای است؛ چرا که چنین دعوتی می توانست موجب تشویق ایران برای شرکت بیشتر در حوزه های ایمنی و امنیت برنامه اتمی اش شود.

به نوشته شورای آتلانتیک، خطر تروریسم هسته ای همچنان پا برجاست. حوادث چند سال گذشته مثل حضور دو نیروی داعش در تاسیسات هسته ای بلژیک، فاجعه اتمی فوکوشیما و ناپدید شدن منابع رادیو اکتیو در آمریکا نشان می دهد که هر کشوری باید برای بهبود امنیت و امینی اتمی خود گام های مهمی بردارد.

برای مثال ایران هنوز مواد کمی از اورانیوم غنی شده با قابلیت استفاده در بمب اتمی دارد. این مقدار حدود ۹۰۰ گرم است که خیلی کمتر از ۲۵ کیلوگرم لازم برای تهیه بمب است. اما با این حال، ایران هنوز مواد رادیو اکتیوی دارد که به خوبی از آنها مراقبت نمی شود، و این خطرناک است.

نیروگاه اتمی بوشهر می تواند هدف تروریستی قرار بگیرد که برای منطقه عواقب مخربی خواهد داشت. ایران هنوز اطمینان لازم را نداده است که در قبال یک حمله احتمالی تروریستی، از این تاسیسات اتمی مراقبت کامل می کند.

یک گزارش تازه از نهاد "ابتکار تهدید هسته ای" به تازگی فهرستی از کشورهایی منتشر کرده که امکان خرابکاری در آنها بالا است. براساس این فهرست، ایران یکی از کشورهایی است که سایت های هسته ای آن چندان ایمن نیستند و خیلی آسیب پذیر هستند.

به نوشته شورای آتلانتیک، ایران مقررات و قوانین امنیتی خود را منتشر نمی کند و به همین دلیل مشخص نیست که تهران چه گام هایی را برای ایمنی کردن برنامه هسته ای خود، مثل سایت هسته ای بوشهر، برداشته است.

ایران باید کارهای بیشتری جهت ایمنی و صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود انجام دهد و در این میان، جامعه جهانی باید نقش خود را بیشتر در تشویق ایران در این راستا ایفا کند.

به نوشته شورای آتلانتیک، متاسفانه فرصت برای وادار کردن ایران برای گام برداشتن به سوی افزایش ایمنی تاسیسات اتمی با عدم دعوت از آن کشور در این نشست، از دست رفته است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها برای آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG