لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۴

«ردگیری محتوای مکالمات شهروندان غیرقانونی است»


به احتمال زیاد توصیه های این کارگروه کارشناسی به دور تازه ای از بحث پیرامون گردآوری اطلاعات و شیوه شنود مکالمات خواهد انجامید.

گزارش های منابع خبری واشنگتن که روز پنجشنبه منتشر شده اند، حاکی از آنند که یک کارگروه مستقل از کارشناسان و سیاستگران عرصه امنیت ملی آمریکا در پی دیدار و گفت و گو و استنتاج موارد شنود در آمریکا، مشغول تدارک گزارشی است که محتوای آن تقاضای پایان اجرای برنامه شنود مکالمات تلفنی میلیون ها آمریکایی است.

این، کاری است که توسط آژانس امنیت ملی آمریکا در مورد مکالمه های تلفنی شهروندان آمریکایی انجام می گیرد. بر پایه مجموعه توصیه هایی که این کارگروه مستقل کارشناسی کرده، ردگیری و شنود اطلاعات و محتوای مکالمات تلفنی شهروندان آمریکایی غیرقانونی است.

این کارگروه که توسط کنگره تشکیل شده است و فعالیت می کند، گروه «نظارت بر آزادی های فردی و حقوق مدنی آمریکاییان» نام دارد.

دولت اوباما هنوز در این خصوص واکنشی نشان نداده است. به احتمال زیاد توصیه های این کارگروه کارشناسی آغاز دور تازه ای از بحث را پیرامون مسائل حول گردآوری اطلاعات و شیوه شنود مکالمات خواهد انجامید.

این توصیه ها گزارشی مبسوط و مفصل را تشکیل داده اند که بر مبنای رای اکثریت اعضای گروه مشاوران تهیه شده است. گزارش فعالیت و تدارک تهیه گزارش این کارگروه اما، توسط هر دو روزنامه واشنتگتن پست و نیویورک تایمز گزارش شده است.

رئیس جمهوری آمریکا خاطرنشان کرده که ضمن آن که به حفظ و بهره برداری از توانایی ها و قابلیت های شنود و گردآوری اطلاعات توسط دولت آمریکا قائل است، در اقدام برای اصلاح ساختار گردآوری اطلاعات و انجام شنود مکالمات، بر مبنای توصیه های کارشناسی که به وی شده، تغییراتی ساختاری و اساسی ایجاد خواهد کرد.

این همه البته، که به بحث و اختلاف نظر پیرامون شیوه های شنود و جمع آوری اطلاعات شهروندان آمریکایی انجامیده، سال گذشته بر مبنای اسناد و مدارک محرمانه ای که ادوارد اسنودن فاش کرد، برملا شد.
XS
SM
MD
LG