لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۷

سخنرانی اسنودن در گردهمایی سالانه «جنوب از جنوب غربی»


ادوارد اسنودن از طریق لینک ویدیویی برای شرکت کنندگان در گردهمایی سالانه «جنوب از جنوب غربی» در شهر آستین تگزاس سخن گفت.
ادوارد اسنودن از طریق لینک ویدیویی برای شرکت کنندگان در گردهمایی سالانه «جنوب از جنوب غربی» در شهر آستین تگزاس سخن گفت.
ادوارد اسنودن به مخاطبانش در شهر آستین تگزاس – که از لحاظ تکنولوژی بسیار پیشرفته است – گفت همین که پیشنهاد شده در سیستم آژانس امنیت ملی آمریکا اصلاحاتی صورت بگیرد نشان می دهد که من حق داشتم مطالب محرمانه را افشا کنم.

ادوارد اسنودن که در صورت ورود به خاک آمریکا دستگیر می شود، از طریق لینک ویدیویی با شرکت کنندگان در گردهمایی سالانه «جنوب از جنوب غربی» سخن گفت. «جنوب از جنوب غربی» مکانی برای گردهمآیی کارشناسان صنایع تکنولوژی، فیلمسازان و موسیقی دانان است. آقای اسنودن گفت دولت آمریکا هنوز نمی داند من چه اطلاعاتی به ژورنالیست ها داده ام:
«می دیدم که قانون اساسی در ابعاد گسترده نقض می شود.» وی افزود افشاگری هایش راجع به شنود مکالمات خصوصی توسط دولت منجر به حفاظت مردم و جامعه بین المللی در برابر جاسوسی آمریکا شد.

سال گذشته ادوارد اسنودن که به عنوان کارمند قراردادی شرکت بوزآلن همیلتون در آژانس امنیت ملی آمریکا کار می کرد، انبوهی از اسناد سری را به بیرون درز داد که سیستم گسترده نظارت دولتی بر داده های تلفنی و اینترنتی را افشا می کرد.

این افشاگری دولت آقای اوباما را برآشفته کرد؛ تا آن که دولت آمریکا ماه ژانویه شنود مکالمات رهبران کشورهای دوست و متحد را منع کرد و در انجام اصلاحات محدودی که عامل آن افشاگری های اسنودن بود، مانع از گردآوری داده های تلفنی شد.

شرکت های عمده هم سطح حراست امنیتی خود را بالا بردند، اما آقای اسنودن می گوید این سطح هنوز برای حفظ حریم شرکت ها کافی نیست، و از آنها می خواهد تا سطح پنهان نگهداشتن اطلاعات محرمانه را بالا ببرند تا هزینه نظارت برآنها آنقدر سنگین شود که برای دولت مقرون به صرفه نباشد:
«دولت اولویت را از منافع ملی به منافع کشور منحرف کرده؛ این کار می تواند دموکراسی نمایندگی مردم را به خطر بیاندازد. اولویت دولت به جای حفاظت از مالکیت معنوی گسترده ای که حامی اقتصاد آمریکاست، به یک سیستم ناکارآمد گردآوری گسترده اطلاعات تبدیل شده.»

مایک پومپیو، عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان از کانزاس در نامه ای به مجمع «جنوب از جنوب غربی» از اعضا خواست تا دعوت از اسنودن را – که به گفته او به کارفرما و کشورش خیانت کرده – پس بگیرند:
«این طرز پاداش دادن به رفتار آقای اسنودن، بی قانونی ای را که وی نشان داده تقویت می کند.»

دولت و آژانس امنیت ملی آمریکا، بسیاری آقای اسنودن را خیانتکاری می دانند که امنیت کشور را به مخاطره انداخته است. اما شرکت کنندگان در همایش به او به چشم قهرمان حفظ حریم خصوصی و آزادی های مدنی می نگرند. رولاند استیکلنبرگ مدیر بخش خلاقیت های شرکت اینترنتی اینفوسترادای هلند می گوید:
«به نظر من اسنودن میهن پرستی است که با اعتقاد به حفظ حداکثر منافع مردم کشورش این کار را انجام داده. »

آقای اسنودن پس از افشاگری اطلاعات محرمانه امنیتی، به هنگ کنگ و سپس روسیه گریخت و هم اکنون به عنوان پناهنده در روسیه زندگی می کند. کاخ سفید خواستار استرداد لو به کشور برای پیگرد قانونی است.
XS
SM
MD
LG