لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۰

سفر تیلرسون به جزیره گوام: تهدید کره شمالی قریب‌الوقوع نیست


وزیر خارجه ایالات متحده بعد از بدرقه مقام های مالزی به گوام، که تحت حمایت آمریکاست، سفر کرد.
وزیر خارجه ایالات متحده بعد از بدرقه مقام های مالزی به گوام، که تحت حمایت آمریکاست، سفر کرد.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در مسیر خود به جزیره گوآم در گفتگو با خبرنگاران همراه در هواپیما اطمینان داد که تهدید کره شمالی، قریب‌الوقوع نیست و گفت به نظرم آمریکاییها شب را باید راحت و بدون نگرانی بخوابند.

در حالیکه جنگ لفظی بین آمریکا و کره شمالی افزایش داشته، روز چهارشنبه ۱۸ مرداد آقای تیلرسون با اشاره به اظهارات روز سه شنبه رئیس جمهوری آمریکا گفت: مطمئنم، پرزیدنت به عنوان فرمانده کل قوا نیاز به صدور چنین هشدار شدید لحنی را دیده بود.

آقای تیلرسون افزود: آنچه پرزیدنت در این پیام ارائه کرد، تاکیدی دوباره است که ایالات متحده نه تنها کاملا توانایی دفاع از خود، بلکه از متحدین خود را دارد. ما این کار را انجام خواهیم داد، بنابراین شهروندان باید شب را به راحتی بخوابند.

تهدید کره شمالی

اظهارنظر وزیر خارجه آمریکا بعد از تهدید چهارشنبه صبح کره شمالی صورت می گیرد.

صبح چهارشنبه ۱۸ مرداد، خبرگزاری رسمی کره شمالی، اعلام کرد نیروهای این کشور در حال برنامه ریزی نقشه عملیاتی برای استفاده از موشک هواسانگ-۱۲ جهت حمله به مناطق اطراف گوام هستند. این بلندبرد ترین موشک کره شمالی است که خردادماه مورد آزمایش قرار گرفت.

ساعتی بعد از تهدید کره شمالی مبنی بر آماده‌سازی طرح احتمالی حمله به اطراف گوام، جزیره تحت حمایت آمریکا، کره جنوبی خبر داد ایالات متحده آمریکا بمب افکن های راهبردی ارتش را به این کشور اعزام کرده است.

روز سه شنبه برخی رسانه‌ها از قول گزارش سالانه وزارت دفاع ژاپن و روزنامه آمریکایی واشنگتن پست گزارش دادند که پیونگ یانگ احتمالا موفق به طراحی و ساخت یک کلاهک هسته‌ای کوچک شده است که قابلیت نصب بر روی موشک‌های فعلی آن کشور را دارد.

خط قرمز، پیام ترامپ

در پی گزارش درباره توانایی هسته ای کره شمالی، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه عصر به پیونگ یانگ هشدار داد اگر آمریکا را تهدید کند، با «آتش و خشم» روبرو خواهد شد.

به دنبال آزمایش موشکی بالیستیک هفته پیش در کره شمالی، شورای امنیت سازمان ملل متحد روز شنبه قطعنامه تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه موشکی و هسته‌ای پیونگ یانگ، به اتفاق آرا و بدون رای منفی روسیه و چین، تصویب کرد که با واکنش کره شمالی روبرو شد.

اسکات اسنایدر، کارشناس مسائل کره در اندیشکده شورای روابط خارجی، می گوید که در پیام پرزیدنت ترامپ نوعی خط قرمز دیده می شود.

وی گفت: حرفها و تهدید آنها عملا پایه عملی شدن ندارد. ما نباید در دام سخنان تبلیغاتی آنها گرفتار شویم زیرا که فضای سیاسی جهان را پر تنش کرده و با محاسبات غلط و سوء تفاهم منجر به افزایش ریسک در جهان می شود.

توئیت جدید پرزیدنت ترامپ

روز چهارشنبه ۱۸ مرداد، پرزیدنت ترامپ در دو توئیت پیاپی، نوشت که بنا به دستور او، مبنی بر نوسازی تسلیحات اتمی کشور، هم اکنون واشنگتن مجهز به نیرومندترین و مجهزترین توان اتمی است.

فرمانده کل قوای آمریکا همچنین ابراز امیدواری کرد که هیچگاه نیازی به بهره گیری از این توان نباشد.

گوام نزدیک ترین هدف؛ پایگاه آمریکا

در حالی کره شمالی می گوید نقشه حمله به گوام را دارد که این جزیره در اقیانوس آرام در نزدیکی فیلیپین و بین شبه جزیره کره و اندونزی است و توسط دولت آمریکا اداره می‌شود.

این جزیره ۲۱۰ کیلومتر مربع است و حدود ۱۷۰ هزار نفر جمعیت دارد.

پایگاه هوایی اندرسون که محل استقرار بمب‌افکن‌های راهبردی ایالات متحده است، در جزیره گوام قرار دارد. در پایگاه دریایی گوام نیز چندین زیردریایی اتمی آمریکا قرار دارد.

گوام جزیره‌ای در اقیانوس آرام و در نزدیکی فیلیپین که توسط دولت ایالات متحدهٔ آمریکا اداره می‌شود.
گوام جزیره‌ای در اقیانوس آرام و در نزدیکی فیلیپین که توسط دولت ایالات متحدهٔ آمریکا اداره می‌شود.

در پایگاه آمریکا در گوام هواپیماهای راهبردی ارتش آمریکا از جمله بی-۱، بی-۲ و بی-۵۲ قرار دارند. پیشتر آمریکا از گوام بمب‌افکن‌های بی-۱ را برای انجام رزمایش به شبه جزیره کره فرستاده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG