لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۶

چین: بار تحریم کره شمالی بر دوش ماست؛ تحریم‌ها را رعایت می‌کنیم


وزیر خارجه چین
وزیر خارجه چین

در پی صدور تازه ترین قطعنامه تحریمها علیه پیونگ یانگ در شورای امنیت سازمان ملل متحد در ارتباط با برنامه تسلیحات هسته ای و موشکی، پکن می گوید بیشترین بار این تحریمها به گردن چین می افتد چون این کشور بزرگترین طرف قراردادها و مناسبات اقتصادی با کره شمالی است.

در قطعنامه که با رای قاطع هر ۱۵ عضو شورا از تصویب گذشت درآمد سالانه ۳ میلیارد دلاری صادراتی کره شمالی به یک سوم کاهش می یابد.

کره شمالی از صدور زغال سنگ،سنگ آهن، سرب، سنگ معدن سرب و مواد غذائی دریائی ممنوع شده و نمی تواند شهروندان خود را به عنوان کارگر به کشورهای دیگر بفرستد. کشورها از فعالیت اقتصادی مشترک با کره شمالی و نیز سرمایه گذاری مشترک در آن کشور منع شده اند

«وانگ یی» وزیر خارجه چین در پی صدور قطعنامه شورا گفت به رغم روابط نزدیک پکن با پیونگ یانگ، چین همیشه قطعنامه های شورا علیه کره شمالی را اجرا کرده است.

وانگ یی با تاکید بر مخالفت جامعه جهانی با آزمایش های موشکی مداوم کره شمالی گفت در پیشبرد نظام منع گسترش سلاحهای کشتار جمعی و در راستای صلح و امنیت منطقه ای، پکن قطعنامه جدید شورا را مو به مو به اجرا می گذارد، هرچند این امر نباید بر داد و ستد عادی با کره شمالی و زندگی مردم آن کشور تاثیر ناگوار بگذارد.

وانگ یی تاکیدکرد که گفتگوهای شش گانه با شرکت کره شمالی، چین، روسیه، آمریکا ژاپن و کره جنوبی برای پاکسازی شبه جزیره کره باید از سر گرفته شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG