لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

احتمال اعلام منع قانونی سفر گردشگران آمریکایی‌ به کره شمالی


اوتو وارمبیر دانشجوی آمریکایی در سال ۱۳۹۴ در کره شمالی بازداشت و به حبس محکوم شد. وی اواخر خرداد پس از آزادی از زندان در گذشت.
اوتو وارمبیر دانشجوی آمریکایی در سال ۱۳۹۴ در کره شمالی بازداشت و به حبس محکوم شد. وی اواخر خرداد پس از آزادی از زندان در گذشت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه به نقل از برخی مقام‌های دولتی ایالات متحده، که هویت آنها را فاش نکرده است، از احتمال منع قانونی سفر شهروندان آمریکایی به کره شمالی خبر داد.

به نوشته این خبرگزاری تصمیم به اعلام این ممنوعیت به دنبال بازداشت یک دانشجوی آمریکایی در کره شمالی و مرگ او پس از آزادی از زندان و بازگشت به آمریکا در ماه ژوئن اتخاذ شده است.

به گفته منابع آسوشیتدپرس، وزیر خارجه آمریکا تصمیم گرفته «محدودیت جغرافیایی سفر» را در مورد کره شمالی اعمال کند؛ به این معنا که سفر به آن کشور با گذرنامه آمریکایی غیرقانونی خواهد بود.

این محدودیت قرار است ۳۰ روز پس از ثبت در سامانه فدرال اجرایی شود، اما تاریخ دقیق ثبت آن هنوز مشخص نیست. در نسخه روز جمعه نشریه دولت فدرال مطلبی در این زمینه منتشر نشده است.

اوتو وارمبیر دانشجوی آمریکایی در سال ۱۳۹۴ در جریان یک سفر توریستی به کره شمالی، به دلیل «تلاش برای سرقت یک پوستر دولتی» بازداشت و سپس به ۱۵ سال حبس همراه با کار اجباری محکوم شد.

وی اواسط خرداد ماه از زندان آزاد شد و به خانه بازگشت، اما به دلیل وضعیت وخیم روحی و جسمی در بیمارستان شهر سینسیناتی در ایالت اوهایو تحت درمان قرار گرفت، که در نهایت درگذشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG