لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۹

کره شمالی از بازداشت یک شهروند آمریکایی دیگر خبر داد


خبرگزاری رسمی کره شمالی روز یکشنبه در گزارشی از بازداشت یک شهروند آمریکایی دیگر خبر داد و در صورتی که این خبر صحت داشته باشد، وی چهارمین آمریکایی محبوس در آن کشور منزوی شرق آسیا خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فرد بازداشت شده کیم هاک سونگ نام دارد که در دانشگاه علوم و فناوری پیونگ یانگ مشغول فعالیت بوده و روز شنبه ششم ماه مه به اتهام «اقدام خصمانه» علیه کشور بازداشت شده است.

این دانشگاه در سال ۲۰۱۰ میلادی توسط گروهی از مسیحیان تبشیری در پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی تاسیس شد و دانشجویانی که در آن مشغول تحصیل هستند عموما از قشر ممتاز و به اصلاح نخبه جامعه هستند.

مقام‌های ایالات متحده و همچنین دانشگاه علوم و فناوری پیونگ یانگ هنوز بطور رسمی در این زمینه اظهار نظری نکرده‌اند.

با این حال، یک مقام وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ به رویترز اعلام کرد از گزارش‌ مربوط به بازداشت یک شهروند دیگر آمریکا در کره شمالی آگاه است و موضوع را از طریق سفارت سوئد در پیونگ یانگ پیگیری خواهد کرد.

پیش از این، کیم سانگ دوک دیگر شهروند آمریکایی کره‌ای تباری بود که در ماه آوریل به اتهام مشابه دستگیر شد. اُتو وارمبیِر دانشجوی ۲۲ ساله و کیم دونگ چول مبلغ مذهبی ۶۲ ساله، دو آمریکایی دیگر محبوس هستند.

انتشار خبر دستگیری یک آمریکایی دیگر در کره شمالی در حالی است که تنش بین پیونگ یانگ و واشنگتن به دلیل فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی آن کشور به شدت افزایش یافته و آمریکا ناوگان جدیدی را به منطقه اعزام کرده است.

پیونگ یانگ در گذشته ای که سابقه آن به تقریبا به سه دهه پیش باز می گردد، از بازداشت شهروندان آمریکایی به عنوان اهرمی برای اعمال فشار و چانه زنی سیاسی در مذاکرات با واشنگتن استفاده کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG