لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۰

آمریکا: تهدید کره شمالی در استفاده از سلاح هسته‌ای را جدی می‌گیریم


جان کربی سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا
جان کربی سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا

وزارت خارجه ایالات متحده روز دوشنبه با اعلام این که واشنگتن تهدید کره شمالی درباره استفاده از سلاح هسته‌ای را جدی تلقی می‌کند، از پیونگ یانگ خواست اقدامات تحریک‌آمیز خود، از جمله آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی، را متوقف کند.

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی پیشتر به مقامات آن کشور دستور داد که برای استفاده از سلاح هسته‌ای و برای انجام حمله به گفته او "پیش‌دستانه" در هر زمانی آماده باشند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر این که "ما قطعا اینگونه تهدیدها را جدی تلقی می‌کنیم،" بار دیگر از پیونگ یانگ خواست که از ادبیات و رفتار تحریک‌آمیزی که تحریم‌های جدیدی علیه آن کشور به دنبال داشته، دست بکشد.

اظهارات رهبر کره شمالی زمانی مطرح شد که آمریکا و کره جنوبی رزمایش نظامی مشترک خود را از دوشنبه آغاز کردند. این در حالی است که تنش در شبه جزیره کره به دنبال آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی اخیر پیونگ یانگ افزایش یافته است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد چهارشنبه هفته گذشته در واکنش به آزمایش‌های اخیر هسته‌ای و موشکی کره شمالی، به اتفاق آرا به قطعنامه‌ای برای اعمال تحریم‌های گسترده‌تر علیه آن کشور رأی داد؛ رأیی که ایالات متحده آن را پاسخ "محکم و واحد" جهان به پیونگ یانگ توصیف کرده است.

کره شمالی اواسط دی ماه برای چهارمین بار آزمایش سلاح هسته‌ای انجام داد و ادعا کرد که در آن یک بمب هیدروژنی را آزمایش کرده است. اندکی بعد اقدام به پرتاب یک موشک دوربرد به فضا کرد. این اقدامات نقض قطعنامه‌های شورای امنیت محسوب شده و محکومیت‌های گسترده جهانی به دنبال داشت.

XS
SM
MD
LG