لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۰

کره شمالی به نقض تحریم های سازمان ملل متحد ادامه می دهد


خدمه کشتی ۶۷۰۰ تنی "مودوبونگ" در بندر تاکسپن- آوریل ۲۰۱۵. کره شمالی مکزیک را به توقیف غیرقانونی یکی از کشتی های این کشور متهم کرده است. شورای امنیت می گوید این کشتی متعلق به شرکتی است که در لیست سیاه قرار دارد.
خدمه کشتی ۶۷۰۰ تنی "مودوبونگ" در بندر تاکسپن- آوریل ۲۰۱۵. کره شمالی مکزیک را به توقیف غیرقانونی یکی از کشتی های این کشور متهم کرده است. شورای امنیت می گوید این کشتی متعلق به شرکتی است که در لیست سیاه قرار دارد.

سازمان ملل متحد گزارش جدیدی منتشر کرده که نشان می دهد کره شمالی چگونه عملا در دهه گذشته از تحریم های بین المللی طفره رفته است.

این گزارش که توسط یک هیات ناظر بر تحریم ها نوشته شده در حالی منتشر می شود که شورای امنیت سازمان ملل متحد برای رای دادن به تحریم های جدید علیه کره شمالی آماده می شود.

این گزارش اذعان می کند که چهار دور تحریم های سخت سازمان ملل متحد که از سال ۲۰۰۶ بر پیونگ یانگ اعمال شده، در ترغیب دولت کیم یونگ اون به رها ساختن برنامه های اتمی و موشک های بالیستیک شکست خورده است.

گزارش می گوید "با توجه به آزمایش اخیر اتمی کره شمالی و پرتاب ماهواره و پافشاری آن بر این که برای جلوگیری از تهدید آمریکا به برنامه اتمی نیاز است، پرسش هایی جدی درباره کفایت رژیم فعلی تحریم های سازمان ملل متحد پیش می آید.»

گزارش سازمان ملل متحد تعدادی از مواردی را که کره شمالی از تحریم ها طفره رفته است ذکر می کند و فاش می سازد که پیونگ یانگ چگونه به استفاده از سیستم مالی بین المللی، هواپیماها و خطوط حمل و نقل زمینی و دریایی برای تجارت کالاهای ممنوعه ادامه می دهد.

گزارش یادآور می شود کشورهای آسیای جنوب شرقی، آفریقا و خاورمیانه به فروش جنگ افزار ممنوعه، مانند قطعات پهپاد و سیستم های رادار به کره شمالی ادامه می دهند.

در سال ۲۰۱۴ هیاتی از سازمان ملل متحد یک فروند پهپاد کره شمالی را که در یک جزیره مرزی کره جنوبی سقوط کرد بررسی کرد و به این نتیجه رسید که احتمالا توسط یک شرکت چینی ساخته شده بود.

تولید کنندگان در جمهوری چک و کانادا نیز قطعاتی برای استفاده در پهپادها ساخته اند.

گزارش سازمان ملل متحد فاش می سازد که ارتش کره شمالی با اوگاندا، اریتره و ویتنام ارتباط دارد، و به استفاده از لیموزین های مسلح ساخت اروپا در رژه های نظامی، انتقال طلا و کالاهای لوکس از اسرائیل و غنا، اشاره می کند.

هدف تحریم های جدید سازمان ملل متحد که قرار است روز چهارشنبه به رای گذاشته شود، این است که با بازرسی های اجباری، تشدید محدودیت ها و افزایش نظارت مالی، از تخلفات آینده کره شمالی جلوگیری شود.

XS
SM
MD
LG