لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۹

وزارت خارجه آمریکا روند جدیدی را برای اعطای روادید ورود به آمریکا در نظر می گیرد


وزارت خارجه آمریکا در نظر دارد برای اعطای روادید ورود به این کشور از اطلاعات متقاضیان در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک و توئیتر استفاده کند.

در صورت تصویب نهایی این پیشنهاد، از داده‌های موجود متقاضیان در این شبکه‌ها برای اعطای هر نوع روادید از جمله ویزای پناهندگی استفاده میشود.

هر سال در حدود پانزده میلیون نفر با انواع روادید وارد آمریکا می‌شوند و پیشنهاد استفاده از اطلاعات موجود در شبکه های اجتماعی متقاضان دریافت روادید، تقریباً بدون استثناء شامل تمام این افراد می‌شود.

پرزیدنت ترامپ پیشتر نیز خواستار بکارگیری حداکثر اقدامات قانونی برای بررسی سوابق متقاضیان ویزای ورود به آمریکا شده بود. استفاده از داده های موجود در شبکه های اجتماعی قدم دیگری در همین جهت است.

اگر پیشنهاد استفاده از داده‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی تصویب شود، متقاضیان روادید آمریکا باید رمز ورود و سوابق موجود در این شبکه ها را تا پنج سال پیش از تاریخ درخواست ویزا در اختیار مقام‌های آمریکایی بگذارند.

در همین حال، رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه ۱۲ فروردین از دولت مکزیک خواست تا اقدامات بیشتری در مرز مشترک با آمریکا انجام دهد.

او گفت: «مکزیک باید در مرز به ما کمک کند، و اگر این کار را نکند، مایه تاسف است. خیلی‌ها می‌خواهند از وضعیتی که در مورد جوانان بدون مدارک اقامت بوجود آمده استفاده کنند. دموکرات ها یک شانس خیلی بزرگ را برای انجام دادن کاری به نفع این گروه از دست داده اند. اما مکزیک هنوز می‌تواند در این مورد به ما کمک کند، چون تمام افرادی که می‌خواهند از مرزهای جنوبی وارد خاک آمریکا شوند، از مکزیک عبور می‌کنند. ولی این وضعیت دیگر نمی‌تواند ادامه پیدا کند.»

آقای ترامپ ضمنا با ارسال دو توئیت اعلام کرد: «کاروان‌های مهاجران آمریکای لاتین به سوی مرزهای آمریکا در حال حرکت هستند، اما مقررات وضع شده توسط لیبرال‌ها و دموکرات ها به توانایی واحدهای مرزبانی آمریکا لطمه زده است. در این میان، مقام‌های مکزیک هم بدون آنکه کار زیادی در این خصوص انجام دهد، به قوانین و مقررات احمقانه مهاجرت آمریکا می خندند.»

پرزیدنت ترامپ گفت اگر مکزیک ورود مواد مخدر و مهاجران غیرقانونی به آمریکا را متوقف نکند، اجرای پیمان تجارت آزاد در محدوده آمریکای شمالی موسوم به نفتا را متوقف خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG