لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۳

اسرائیل احداث ۴۵۰۰ خانه برای شهرک‌نشین‌ها را تصویب کرد


یک سازمان حقوق بشری می‌گوید دولت اسرائیل روز پنجشنبه مجوز احداث چهار هزار و ۴۲۷ خانه را برای شهرک‌نشینان یهودی در کرانه باختری صادر کرد.

به گزارش سازمان اسرائیلی «صلح حالا» که شهرک‌سازی‌های اسرائیل در کرانه باختری را از نزدیک دنبال می‌کند، کمیته عالی برنامه‌ریزی اداره مدنی وابسته به دولت اسرائیل ضمن تایید نهایی ایجاد دو هزار و ٧٩١ واحد مسکونی، تایید اولیه ایجاد یک هزار و ۶۳۶ واحد دیگر را نیز صادر کرد.

تا زمان انتشار این خبر، سخنگویان دولت اسرائیل و نهاد نظامی مسئول امور مدنی در کرانه غربی به پرسش‌های خبرگزاری آسوشیتدپرس در این باره پاسخ نداده‌اند.

این تصمیم تنها یک روز پس از آن اتخاذ می‌شود که ارتش اسرائیل اقدام به تخریب دست‌کم ١٨ واحد مسکونی در منطقه‌ای کرد که صدها فلسطینی با خطر اخراج از خانه‌های خود مواجه هستند.

تصمیم روز پنجشنبه بزرگ‌ترین پروژه گسترش شهرک‌ها از زمان ریاست جمهوری جو بایدن است. دولت بایدن اعلام کرده «به شدت» مخالف احداث و گسترش شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری است. هفته گذشته جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد «طرح گسترش شهرک‌ها توسط اسرائیل عمیقا به چشم‌انداز راه‌حل دو-دولت لطمه وارد خواهد کرد.»

از زمان تصرف کرانه باختری و بخش شرقی اورشلیم توسط اسرائیل در سال ۱۹۶۷، نزدیک به ٧٠٠ هزار اسرائیلی در شهرک‌نشین‌هایی اسکان داده شده‌اند که بخش اعظم جامعه بین‌المللی غیرقانونی قلمداد می‌کنند.

فلسطینیان خواهان آن هستند دولت خود را در کرانه باختری، اورشلیم شرقی، و نوار غزه تاسیس کنند و به همین جهت گسترش شهرک‌های یهودی‌نشین و الحاق اورشلیم شرقی به اسرائیل را به عنوان موانع عمده پیش روی هر قرارداد صلح با طرف اسرائیلی می‌بینند.

XS
SM
MD
LG