لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۹

وقوع ناآرامی در پایتخت اسرائیل پیش از راه‌پیمایی «حمل پرچم»


اسرائیلی‌های حامل پرچم این کشور 
اسرائیلی‌های حامل پرچم این کشور 

ورود یهودیان ملی‌گرا به بخش قدیمی شهر اورشلیم، موجب درگیری بین فلسطینیان در داخل مسجد الاقصی با آنان و پلیس اسرائیل شد.

بیش از ۲۵۰۰ یهودی اسرائیلی روز یکشنبه پیش از برگزاری رژه ملی گرایان در بخش قدیمی‌‌شهر اورشلیم، باعث شد فلسطینی‌ها در داخل مسجد الاقصی سنگر گرفته و به سمت آنها و پلیس اسرائیل سنگ و ترقه پرتاب کنند.

هزاران پلیس در سراسر شهر برای راهپیمایی روز یکشنبه مستقر شدند.

این راهپیمایی برای جشن گرفتن تصرف شرق اورشلیم، از جمله بخش قدیمی شهر، در جنگ ۱۹۶۷ خاورمیانه انجام می‌شود. در خلال این جنگ، اسرائیل شرق اورشلیم را ضمیمه خود کرده اما این اقدام در سطح بین المللی به رسمیت شناخته نشده است. اسرائیل تمام شهر را پایتخت خود می‌داند.

اما فلسطینی‌ها شرق اورشلیم را به عنوان بخشی از پایتخت یک کشور آینده فلسطینی می‌دانند و راهپیمایی ملی‌گرایان‌‌اسرائیل را یک اقدام تحریک آمیز می‌دانند. سال گذشته، این رژه به شعله‌ور‌شدن جنگ یازده روزه بین اسرائیل و شبه نظامیان غزه کمک کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، نخست وزیر اسرائیل، نفتالی بنت، پیش از راهپیمایی گفت که «افراشتن پرچم اسرائیل در پایتخت اسرائیل امری بدیهی است» و اسرائیل این موضوع را «از همان ابتدا» به صراحت اعلام کرده است. او در عین حال از شرکت کنندگان در راه‌پیمایی خواست که «مسئولانه و محترمانه» این‌‌‌ مراسم را جشن بگیرند.

هزاران نفر معمولا در این راهپیمایی قبل از اینکه راهی دیوار ندبه در محله یهودیان شوند از محله مسلمانان «شهر قدیمی» اورشلیم عبور می‌کنند، و از جمله برخی از آنها شعارهای ملی گرایانه یا نژادپرستانه علیه فلسطینی‌ها سر می‌دهند.

درگیری‌های هفته‌های اخیر باعث‌کشته شدن حدود ۱۹ اسرائیلی در حمله مهاجمان فلسطینی در اسرائیل و کرانه باختری شده است، و بیش از ۳۵ فلسطینی در عملیات نظامی اسرائیل در کرانه باختری اشغالی کشته شده‌اند. بسیاری از آنها شبه نظامیان فلسطینی بودند، اما چندین غیرنظامی نیز در میان کشته شدگان بوده‌اند.

XS
SM
MD
LG