لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۳

بودجه بی‌سابقه نظامی آمریکا در سنا رای آورد


در این رای گیری دموکرات ها هم رای مثبت دادند.
در این رای گیری دموکرات ها هم رای مثبت دادند.

سنای آمریکا بودجه ۷۱۶ میلیارد دلاری دفاعی ایالات متحده را تصویب کرد. در این رای گیری بیش از سی سناتور دموکرات هم رای مثبت دادند.

دوشنبه شب ۲۸ خرداد به وقت واشنگتن (بامداد سه شنبه به وقت ایران)، سنای آمریکا با ۸۵ رای مثبت در مقابل تنها ده رای منفی، بودجه دفاعی ایالات متحده را تصویب کرد. این لایحه برای تبدیل به قانون تنها به تصویب مجلس نمایندگان نیاز دارد.

از زمان نامزدی، دونالد ترامپ خواستار افزایش بودجه نظامی شده بود. با این مصوبه، او یکی دیگر از وعده های خود را عملی کرد.

بهمن ماه گذشته، پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید در مراسمی در حضور فرماندهان ارشد نظامی لایحه بودجه دفاعی آمریکا را امضا کرد. او این لایحه را تاریخی نامید و از دولت قبل آمریکا انتقاد کرد و گفت هدف از افزایش بودجه نظامی، ترمیم ارتش آمریکا به عنوان بزرگترین ارتش جهان است.

با تصویب دوشنبه شب سناتورهای آمریکایی، بودجه سالانه نظامی در سال ۲۰۱۹ به دولت اجازه می‌دهد از ارتش در طیف گسترده‌تری از موارد در خارج از مرزها استفاده کند. بخش قابل توجهی از این بودجه صرف خرید تسلیحات، کشتی و هواپیما و همچنین حقوق نیروهای ارتش خواهد شد.

پیش بینی می شود که این لایحه پس از تصویب شدن در سنا، حال مسیر آسانتری برای تصویب نهایی در مجلس نمایندگان داشته باشد.

در زمان ارایه این لایحه از سوی پرزیدنت ترامپ دشواری هایی وجود داشت که دلیل آن، قانونی بود که چند سال پیش تصویب شده بود.

بنا بر قانونی که در سال ۲۰۱۱ برای محدودیت مخارج دولتی تصویب شد، بودجه ارتش در سال ۲۰۱۸ حداکثر ۵۴۹ میلیارد دلار پیش بینی شده بود. نمایندگان برای اختصاص بودجه ۷۰۰ میلیارد دلاری باید قانون را به سال ۲۰۱۱ بازگردانند. بسیاری از جمهوری خواهان موافق بازگرداندن قانون ۲۰۱۱ در بخش نظامی هستند با اینکه نمایندگان دموکرات مخالف این افزایش هستند اما در سنا آنها به این لایحه رای دادند و به نظر می رسد اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان نتواند مانع از تصمیم اکثریت این مجلس شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG