لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۹

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - بخش چهل و چهارم


در بخش قبلی گفتیم که «نیویورک ماگازین»۱ پشت جلد این شماره خود را به انتخابات اختصاص داده است اما نه به انتخابات میان دوره ای ، بلکه به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا!

... و «سارا پیلین»۲ را می بینید که در زیر حروفی که نوشته شده « پرزیدنت پیلین»، در حال گام برداشتن است.

این شاید نخستین باری است که حرف و سخن بر سر ریاست جمهوری آمریکا آن هم در دو سال آینده است و نه در باره انتخابات میان دوره ای آمریکا. هر چند که بیشتر نشانه ها حاکی از آنست که جمهوری خواهان در این انتخابات به پیروزی دست خواهند یافت، با اینهمه نتایج بدست آمده از انتخابات است که می تواند مبارزه ای را که دو طرف در آن بسیار بیکدیگر نزدیک شده اند؛ مشخص کند.

این نخستین باری در تاریخ انتخابات میان دوره ای است که هم دموکراتها و هم جمهوری خواهان پاشنه کفش ها را بالا کشیده و برای تشویق مردم به دادن راًی از این خانه به آن خانه رفته اند. آگهی های انتخاباتی طی چند هفته گذشته بیش از پیش بر روی صفحات تلویزیون های محلی دیده میشود و حمله کاندیداها به یکدیگر برای تحت تاًثیر قرار دادن راًی دهندگان شدیدتر شده است

درهمین حال قابل پیش بینی نیست که آیا در تمام حوزه ها بلافاصله می توان به یک نتیجه قطعی دست یافت یا نه؟.

وجود آراء پیش از موقع، راًی شهروندان و سربازانی که در خارج از آمریکا بسر می برند و همچنین احتمال از سر گیری شمارش دوبار آراء در یک یا چند منطقه راًی گیری، میتواند نتیجه قطعی انتخابات را به تعویق بیندازد.

در همین حال با توجه به این واقعیت که محبوبیت پرزیدنت اوباما از نصف هم کمتر شده و بر ۴۴ در صد باقی مانده است، پیروزی جمهوری خواهان به ویژه در مجلس نمایندگان کنگره آمریکا ملموس تر بنظر میرسد.

پرزیدنت اوباما در پیام هفتگی رادیوئی – اینترنتی خود در روز شنبه یعنی تنها ۳ روز مانده به برگزاری انتخابات میان دوره ای باز هم از رهبری جمهوری خواهان کنگره آمریکا خواست تا - صرفنظر از نتایج انتخابات - سیاست های یکسویه خود را کنار گزارده و در مورد مشکلات کشور با دموکراتها همکاری کنند.

این نخستین باری است که رئیس جمهوری از این فرصت استفاده کرده و در پیام هفتگی خود بگونه ای غیر مستقیم به « نتایج انتخابات» میان دوره ای اشاره میکند و می گوید صرفنظر از نتیجه انتخابات روز سه شنبه ما باید در کنار یکدیگر به مردمی که می خواهند دوباره به کار و شغل خود برگردند؛ کمک کنیم. پرزیدنت اوباما می گوید ما می توانیم بلافاصله پس از انتخابات گام های ملموسی را برای تشویق بخش خصوصی به استخدام های جدید برداریم. این ها اقداماتی است که همگی می توانیم در باره آن موافق باشیم. وی بر این نظر است که این ها، ایده های دموکرات ها یا جمهوری خواهان نیست، بلکه پیشنهاداتی است که تا بحال بطور سنتی از سوی هر دو حزب مورد حمایت قرار گرفته است.

بنظر میرسد که پرزیدنت اوباما در چند روز باقی مانده به برگزاری انتخابات میان دوره ای پذیرفته است که اکثریت حزبی خود را حد اقل در مجلس نمایندگان کنگره آمریکا از دست خواهد داد.

۱Sarah Palin

۲New York magazine

XS
SM
MD
LG