لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۱

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - بخش چهل و یکم


در بخش قبلی گفتیم هر چند که نظر خواهی ها نشان از آن دارد که طرفداران سفید پرزیدنت اُباما کمتر شده اند، اما آمریکائی های آفریقائی تبار همچنان به شدت از او حمایت میکنند. با این همه، هنوز یک نگرانی دیگر حتی در چهارچوب فرصتها برای دموکرات ها مطرح است. نگرانی از این که آیا این راًی دهندگان آفریقائی تبار به صندوق های راًی مراجعه خواهند کرد یا نه؟.

... و اما ببینیم برنامه فشرده پرزیدنت اُباما برای حمایت از کاندیداهای حزبی اش در ۱۰ روز مانده به برگزاری انتخابات میان دوره ای چیست؟

تقویم انتخاباتی پرزیدنت اُباما برای این روزها پُر شده است. در این روزهای باقی مانده به انتخابات وی برای شرکت در تعدادی راه پیمائی و میهمانی از این سوی آبها به آنسوی آبها در آمریکا سفر خواهد کرد. در این سفر، میشل اُباما بانوی اول آمریکا نیز وی را همراهی میکند.

... و باز اینجاست که مسئله جنبش تی پارتی به میان کشانده می شود و در پی آن، پرسش در باره مذهب پرزیدنت اُباما و این که آیا در آمریکا بدنیا آمده است یا نه، بسیاری از راًی دهندگان آفریقائی تبار را بر می انگیزاند که در انتخابات شرکت کنند ورأی بدهند و دموکراتها نیز از همین مسئله استفاده کرده و می گویند باید از نخستین رئیس جمهوری آفریقائی تبار حمایت کرد.

با این همه، هنوز یک نگرانی دیگر حتی در چهارچوب این فرصتها برای دموکرات ها مطرح است. نگرانی از این که آیا این راًی دهندگان آفریقائی تبار به صندوق های راًی مراجعه خواهند کرد یا نه؟.

این مسئله که آیا آفریقائی تبارهای حامی پرزیدنت اُباما به صندوق های راًی مراجعه خواهند کرد یا نه، به آن اندازه اساسی نیست که اختلاف بین در صد راًی دهندگان سفید و سیاه.

اگر شکاف زیادی بین این دو گروه راًی دهنده وجود نداشته باشد، دموکرات ها اکثریت حزبی خود را در کنگره آمریکا حفظ خواهند کرد و با آن که نظر خواهی ها نشان از آن دارد که طرفداران سفید پرزیدنت اُباما کمتر شده اند، آمریکائی های آفریقائی تبار کماکان از طرفداران سرسخت پرزیدنت اباما هستند.

با این همه، نقش پرزیدنت اُباما که در ماه مارس سال گذشته میلادی از حمایت ۶۸ در صد از آمریکائی ها برخوردار بوده و اکنون این حمایت تنها به ۴۶ در صد رسیده است؛ در پیروزی دموکراتها در این انتخابات بسیار مهم است.

در یک نظرسنجی دیگر که بین روزهای یازدهم تا هفدهم ماه جاری میلادی انجام شده است، ۴۵ در صد از راًی دهندگان آمریکائی سیاست های پرزیدنت اُباما را تاًیید و ۴۷ در صد آن را رد میکنند.

علاوه بر آن، دموکرات ها یک استراتژی جدید را ارائه کرده اند، حفظ اکثریت سنا.

در همین حال، روز انتخابات برای میلیونها آمریکائی سپری شده است. تا بحال حدود ۳ میلیون نفر از راًی دهندگان آمریکائی با استفاده از حق راًی پیش از موقع به این کار مبادرت کرده اند. ۳ میلیون راًی دهنده ای که به مناسبت دموکرات بودن، شگفتی همه را برانگیخته اند و هر چند که غیر ممکن است بتوان گفت آنان به چه کسانی راًی داده اند، اما تا بحال دموکراتها بیشتر از جمهوری خواهان در ایالت های آیووا، مریلند،کارولینای شمالی، لوئیزیانا و نوادا از راًی های پیش از موقع بهره برده اند.

XS
SM
MD
LG