لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۵

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - بخش چهل و سوم


مجله مشهور نیویورک۱ پشت جلد این شماره خود را به انتخابات اختصاص داده است، اما نه انتخابات میان دوره ای آمریکا بلکه به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا!

... و «سارا پیلین»۲ را می بینید که در زیر حروفی که نوشته شده « پرزیدنت پیلین »۳ در حال گام برداشتن است.

این شاید نخستین باری است که در چند روز مانده به انتخابات میان دوره ای، حرف و سخن بر سر ریاست جمهوری آمریکا، آن هم در دو سال آینده است و نه در باره انتخابات میان دوره ای آمریکا

... اما ماجرا چیست؟

« جان هیلمن»۴ نویسنده و روزنامه نگار معروفی است که فرضیه سه جانبه ای را که منتهی به ورود سارا پیلین به کاخ سفید خواهد شد؛ در « نیویورک مگزین» یا مجله نیویورک مطرح کرده است. فرضیه ای که در روزهای اخیر بارها و بارها از سوی رسانه های آمریکائی در باره اش سخن رفته است.

نویسنده « نیویورک مگزین» بر این نظر است که اگر سارا پیلین با توجه به فعالیت هایش برای کمک به کاندیداهای انتخاباتی جنبش سیاسی « تی پارتی»۵ به همراه نفوذ فراوانش در بین طرفداران این جنبش قدرتمند جدید، با توجه به شرکت مستقیم و آشکارش در گردهمآئی های جمهوری خواهان و با توجه به حضور همیشه در صحنه اش، به عنوان نامزد جمهوری خواهان برای ریاست جمهوری آمریکا برگزیده شود...

... و اگر از سوی دیگر، مایکل بلومبرگ۶ شهردار نیویورک که سومین دور خود را می گذراند، بخواهد تا سه میلیارد دلار از ثروت شخصی اش را برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بعنوان یک کاندیدای مستقل بمصرف برساند – اقدامی که در چهارچوب مصرف ثروت شخصی برای فعالیت های انتخاباتی چیز تازه ای از سوی آقای بلومبرگ نیست زیرا در هر سه دوره ای که به شهرداری نیویورک برگزیده شده، هزینه های انتخاباتی اش را خود پرداخته است -

و اگر با توجه به این که این سه کاندیدا در صحنه مبارزات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۲ میلادی حضور خواهند داشت:

پرزیدنت باراک اوباما

سارا پیلین نامزد جمهوری خواهان برای معاونت رئیس جمهوری در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ میلادی و مایکل بلومبرگ شهردار نیویورک

... و اگر هیچ کدام از آنان نتوانند ۲۷۰ راًی الکترال را که برای رسیدن به ریاست جمهوری آمریکا ضروری است در دست داشته باشند یا بعبارت دیگر آراء الکترال به ۳ بخش تقسیم شود؛ آنگاه این مجلس نمایندگان است که بنا بر قانون اساسی آمریکا راًی خود را در باره این که چه کسی باید در مقام ریاست جمهوری آمریکا قرار بگیرد؛ صادر میکند.

... و البته اگر جمهوری خواهان اکثریت حزبی مجلس نمایندگان را در سال جاری از آن خود کنند.

در آن صورت، پرزیدنت اوباما از دور مسابقات خارج خواهد شد و مایکل بلومبرگ نخواهد توانست در مقام یک نامزد مستقل راًی لازم را از مجلسی که اکثریت آن جمهوری خواه است؛ بدست آورد.

...و در کنار این اگرهای موجود است که آقای جان هیلیمن می گوید در آن صورت مجلس نمایندگانی که در دست اکثریت جمهوری خواه است، طبیعتاً سارا پیلین نامزد جمهوری خواهان را به ریاست جمهوری آمریکا بر خواهد گزید.

اما بنا بر آخرین نظرسنجی ها، تنها ۲۲ در صد از جمهوری خواهان با ریاست جمهوری سارا پیلین موافقت دارند و نه بیشتر.

... و اینجاست که باید دید جنبشی که باز هم قدرت بیشتری یافته – جنبش « تی پارتی» - و در تلاش برای کمک به شکست اکثریت حزبی پرزیدنت اوباما در کنگره آمریکاست، قدرت خود را بر چه پایه ای قرار خواهد داد.

New York Magazine۱

Sarah Palin ۲

President Palin۳

John Heilemann۴

Tea Party۵

Michael Bloomberg۶

XS
SM
MD
LG