لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۰

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - بخش چهلم


در بخش قبلی گفتیم که هدف اصلی طرفداران جنبش سیاسی جدید « تی پارتی

»، تغییر اکثریت حزبی کنگره آمریکا از دموکراتها به جمهوری خواهان است. اما طرفداران این جنبش در برخی از مواقع حتی از رهبری جمهوری خواهان در کنگره نیز انتقاد کرده اند.

پرزیدنت اوباما در تلاش های خستگی ناپذیر انتخاباتی اش در دو هفته اخیر به همراه همسرش میشل اوباما بانوی اول آمریکا، می کوشد تا جوانان و بویژه آمریکائی های آفریقائی تبار را تشویق به شرکت در انتخابات کند. این در حالی است که پرزیدنت اوباما علاوه بر آن که حزب مخالف خود یا جمهوری خواهان را در برابر خود دارد، با مشکل یک جنبش سیاسی جدید که روز بروز بیشتر شکل میگیرد نیز، مواجه شده است. با مشکل نفوذ بیشتر فعالان و طرفداران«

تی پارتی» در راًی دهندگان آمریکائی راًی این دو گروه حائز اهمیت فراوان است. آمریکائی های آفریقائی تبار در سال ۲۰۰۸ میلادی در پیروزی پرزیدنت اُباما نقش اساسی بر عهده داشته اند و جوانان بطور بیسابقه ای در دادن راًی شرکت کرده بودند. در حال حاضر، هر چند که دموکراتها با موانعی روبرو شده اند، با این همه از فرصت های مثبتی نیز برخوردارند.

یکی از مواردی که به سود آنان است، تصمیم کمیته ملی حزب دموکرات است که میخواهد ۱۰ برابر وقت خود را بیشتر از آنچه در انتخابات میان دوره ای ۴ سال پیش به بیرون کشاندن آفریقائی تبارها از خانه بپای صندوق های راًی اختصاص داده بود؛ برای انتخابات میان دوره ای سال جاری مصرف کند.

... و باز اینجاست که مسئله جنبش تی پارتی بوسط کشانده می شود و در پی آن، پرسش در باره مذهب پرزیدنت اُباما و این که آیا در آمریکا بدنیا آمده است یا نه، بسیاری از راًی دهندگان آفریقائی تبار را بر می انگیزاند که در انتخابات شرکت کنند و رأی بدهند و دموکراتها نیز از همین مسئله استفاده کرده و می گویند باید از نخستین رئیس جمهوری آفریقائی تبار حمایت کرد.

با این همه، هنوز یک نگرانی دیگر حتی در چهارچوب این فرصتها برای دموکرات ها مطرح است. نگرانی از این که آیا این راًی دهندگان آفریقائی تبار به صندوق های راًی مراجعه خواهند کرد یا نه؟.

این مسئله که آیا آفریقائی تبارهای حامی پرزیدنت اُباما به صندوق های راًی مراجعه خواهند کرد یا نه، به آن اندازه اساسی نیست که اختلاف بین در صد راًی دهندگان سفید و سیاه.

اگر شکاف زیادی بین این دو گروه راًی دهنده وجود نداشته باشد، دموکرات ها اکثریت حزبی خود را در کنگره آمریکا حفظ خواهند کرد.

هر چند که نظر خواهی ها نشان از آن دارد که طرفداران سفید پرزیدنت اُباما کمتر شده اند، آمریکائی های آفریقائی تبار کماکان به شدت ازوی حمایت می کنند.

... و با وجود این که آخرین آمار ها نشان میدهد که در حال حاضر ۸۸ در صد از راًی دهندگان آمریکائی آفریقائی تبار از پرزیدنت اُباما حمایت می کنند؛ اما یکی از مقامات آمریکائی آفریقائی تبار کلیسا « برایت هوُپ ول»۱ در فلوریدا در این باره میگوید

« مثل اینست که مردم احساس می کنند دیگر نمی توانند هیچ کاری انجام دهند».

با این همه، شرکت گسترده آفریقائی تبارها در ایالت هائی از جمله آرکانزاس، دلور، لوئیزیانا و همچنین نیو اورلئان، فلوریدا، جورجیا، ایلی نوی، میسوری، اُوهایو و مریلند می تواند بر نتایج انتخابات میان دوره ای تاًثیر گزار باشد.

1Bright Hopewell

XS
SM
MD
LG