لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۴

تحریم‌های جدید آمریکا صادرات دو بخش عمده غیر نفتی ایران را هدف می‌گیرد


یکی از تاسیسات فولاد مبارکه - عکس از آرشیو
یکی از تاسیسات فولاد مبارکه - عکس از آرشیو

بخش انگلیسی صدای آمریکا - داده های دولت جمهوری اسلامی نشان می‌دهد که تحریم‌های جدید ایالات متحده علیه فلزات صنعتی ایران به دو بخش پر منفعت صادرات غیر نفتی (انرژی) آن کشور ضربه خواهد زد.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز چهارشنبه یک فرمان اجرایی را امضاء کرد که هدف از آن جلوگیری از دسترسی ایران به درآمدهای حاصل از صادرات آهن، فولاد، آلومینیوم و مس است. با تحریم‌های جدید، دارایی‌های افراد درگیر در تولید این فلزات در ایران قابل توقیف خواهد بود. با این فرمان اجرایی، نهادهای مالی خارجی که برای کمک به تولید یا صادرات آن فلزات کالا و خدمات به ایران ارائه می‌دهند، تحریم می‌شوند.

بنا بر گزارش تجاری سال گذشته دولت جمهوری اسلامی آهن، چدن و فولاد چهارمین صادرات بزرگ غیر نفتی (انرژی) ایران بوده و ۳.۸ میلیارد دلار درآمد نصیب حکومت کرده است.

در گزارش «سازمان توسعه تجارت» ذکر شده است که آهن، چدن و فولاد حدود هشت درصد صادرات ایران را جدای از نفت و گاز تشکیل می‌دهند. این ۳.۸ میلیارد دلار صادرات، از یک افزایش ۱۲ درصدی نسبت به سال گذشته حکایت دارد.

در این گزارش، مس و مصنوعات از مس دهمین صادرات غیرنفتی (انرژی) ایران در سال گذشته بوده و ۶۹۹ میلیون دلار درآمد به همراه آورده است که افزایشی ۲۱۷ درصدی از سال قبل محسوب می‌شود. این درآمد، ۱.۶ درصد از صادرات غیرنفتی ایران در سال ۱۳۹۷ است.

در گزارش، آلومینیوم در فهرست ۱۰ محصول صادراتی غیرنفتی عمده ایران قرار ندارد.

آهن

جفریز، بانک سرمایه گذاری مستقر در نیویورک، می‌گوید صادرات سنگ آهن ایران احتمالا تعطیل می‌شود: «ما انتظار داشتیم در نتیجه مشکلات عرضه [در یک معدن سنگ آهن در برزیل] صادرات ایران تا ۲۰ میلیون تن در سال جاری افزایش یابد. اکنون احتمالا صادرات سنگ آهن ایران تا زمانی که این تحریم برقرار است، به صفر می‌رسد.»

«فایننشال تایمز» روز پنج شنبه در گزارشی گفت تحریم‌های آمریکا احتمالا عرضه جهانی سنگ آهن که برای ساخت فولاد ضروری است را محدودتر کرده و قیمت آن را برای اولین بار از ماه مه ۲۰۱۴ به ۱۰۰ دلار در تن می‌رساند. در حال حاضر هر تُن فولاد ۹۵ دلار معامله می‌شود.

«آرگوس»، سرویس خبری بازار کالای مستقر در لندن، در گزارش دیگری که پنج شنبه منتشر شد گفت ایران ۹۶ درصد سنگ آهن تولیدی اش را صادر می‌کند و ۹۴ درصد آن به چین فرستاده می‌شود. حدود دو درصد دیگر راهی بازار هند، ترکیه و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس می‌شود.

فولاد

وزارت بازرگانی ایالات متحده در گزارشی که ماه مارس منتشر کرد می‌گوید ایران در سال ۲۰۱۸ حدود ۹.۲۴ میلیون تن فولاد صادر کرده که از نظر حجمی رشدی ۲۴ درصدی نسبت به سال پیش است. بر مبنای این گزارش، ایران در سال ۲۰۱۷ هیجدهمین صادرکننده بزرگ فولاد در جهان بوده و این فلز را به ۱۲۰ کشور و منطقه جهان فروخته است.

آسوشیتدپرس روز پنج شنبه در گزارشی از تهران گفت ایران چندین کارخانه عمدتا دولتی تولید فولاد با حدود ۵۰ هزار کارگر را در اختیار دارد. آن کارخانه‌ها سالی ۲۵ میلیون تن فولاد تولید می‌کنند که کمتر از یک سوم آن در بازار داخلی برای ساخت کالا و قطعات حفاری‌های نفتی دریایی، خودروهای نظامی و خودروسازی ها استفاده می‌شود.

مس

اندرو کاسگرو، تحلیلگر اطلاعاتی بلومبرگ، می‌گوید صادرات مس ایران در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۳۸ هزار تن بوده است.

آلومینیوم

«هاربر آلومینیوم»، شرکت پژوهشی مستقر در ایالت تگزاس، در ایمیلی به بخش فارسی صدای آمریکا گفت مشتری‌های عمده آلومینیوم ایران طی سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ کشورهای ترکیه، هند، تایوان، کره جنوبی و چین بودند. حجم صادرات آلومینیوم ایران بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تن در سال در نوسان بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG