لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۹

برایان هوک: مردم ایران از درون به رژیم فشار می‌آورند و انتظارشان از ما این است که از خارج فشار بیاوریم


برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران گفت مردم ایران از درون به رژیم فشار وارد می‌کنند و انتظارشان از دیگر کشورها این است که آن‌ها هم از خارج به رژیم فشار وارد کنند.

آقای هوک روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت در نشست «یک سال پس از خروج آمریکا از برجام؛ سیاست ایالات متحده در قبال ایران» در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در واشنگتن گفت: آن‌هایی که از توافق اتمی برجام حمایت کردند، وارد نوعی قمار شدند که شاید در ۱۰ سال آینده ایران رفتاری میانه‌رو انتخاب کند. ما با توافق مشکلی نداریم، مشکل بزرگ ما با توافق بد است.

او در مورد اهداف کمپین فشار حداکثری بر ایران گفت: ما تاثیر این تغییرات را می‌بینیم و قصد ما این است که هزینه سیاست خارجی ایران را بالا ببریم. وقتی ما فشار مالی به ایران وارد می‌کنیم، معنایش این است که ایران نمی‌تواند هزینه فعالیت‌های نیابتی‌اش را پرداخت کند.

برایان هوک با اشاره به تغییر دیدگاهی که توافق اتمی موسوم به برجام ایجاد کرده بود گفت: از میان سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۵ به طور یکسانی فشارها به ایران در حال افزایش است و اجماع جهانی در مقابله با کارهایی که ایران می‌کند در حال شکل‌گیری است. از وقتی توافق اتمی امضا شد، بعد بقیه فقط به این فکر کردند که آیا ایران به توافق پایبند است یا نه.

آقای هوک افزود:‌ ما در حال تغییر آن دیدگاه هستیم و بازگشت اجماع قبل از توافق اتمی را داریم می‌بینیم. به تمامی کسانی که به ۱۲ شرط آمریکا انتقاد کردند هم گفته‌ایم بروید و ببینید کدام یک از این ۱۲ شرط وجود دارد که شما حاضرید اجازه دهید ادامه پیدا کند. هیچ‌کدام شرط‌های عجیبی نیستند و فقط خواسته‌ای است که ایران مثل یک کشور عادی رفتار کند.

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران گفت: فشار ما قصدش فقط بالا بردن هزینه سیاست خارجی ایران است. تعیین کرده آینده ایران با مردم ایران است. ما از قضا یک سری اهداف امنیت ملی داریم که با خواسته‌های مردم ایران هم‌سو است. مردم ایران به اندازه کافی ۴۰ سال دزدسالاری در حاکمیت را دیده‌اند.

او در پاسخ به پرسشی که چرا محمد جواد ظریف به این‌جا آمده و کسی در سطح او به نامه‌اش پاسخ نداده گفت: ظریف در حرف زدن خوب است و به قولی همین یک کار را بلد است. به واقع قدرت ندارد و وزیر خارجه واقعی ایران قاسم سلیمانی است. ظریف می‌آید و بقیه را تحریک می‌کند که بیایند و این سوال را بپرسند. این تله‌ای است که برخی در آن می‌افتند. ظریف کاره‌ای نیست و اگر می‌خواهید بدانید در آن کشور چه خبر است، کمتر به ظریف توجه کنید و بیشتر سپاه پاسداران را دنبال کنید.

برایان هوک افزود: وقتی‌ می‌بینید اعراب و اسرائیل در مورد ایران این طور تفاهم کامل دارند، باید توجه کنید. او همچنین در مورد استفاده از تحریم‌ها اضافه کرد: تحریم ابزار خوبی است و ما باید از آن استفاده کنیم. وقتی آمریکا قدرت اقتصادی برتر جهان است، دلیل ندارد این قدرت را در جایی انبار کند. تحریم ابزاری است که می‌تواند اجازه دهد اهداف امنیت ملی را با فشار اقتصادی به دست بیاوریم.

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران گفت:‌ کار ایران این است که برود و هویت ملی را منحل کرده و جای آن را با هویت‌های فرقه‌ای با هدف ایجاد حاکمیت دینی، جایگزین کند. ایران خواهان یک عراق باثبات نیست، ایران خواستار عراقی است که زیر سلطه ایران باشد.

آقای هوک در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در مورد این که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بازرسی‌های زیادی از ایران دارد و چرا آن کافی نیست گفت:‌ وقتی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پرونده ایران را به شورای امنیت ارجاع داد و گفت توانایی تایید کردن صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران را ندارد، کسی توجه نداشت که آن زمان هم آژانس بازرسی‌های خود از ایران را انجام می‌داد. وقتی شما به مضامین و مصداق‌های بازرسی نگاه می‌کنید، می‌بینید که خیلی هم قوی نیستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG