لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۶

نگاهی به تاریخ روز یادبود سربازان جانباخته آمریکایی


روز یادبود در آمریکا هر ساله در آخرین دوشنبه ماه مه و به یاد کسانی که جان خود را در نیروی نظامی آمریکا از دست داده اند، برگزار می شود.

روز یابود سربازان جانباخته آمریکایی امسال در ۲۹ ماه مه برگزار شد، روزی که برای بسیاری مناسبتی برای رفتن به سفر یا دور همی خانوادگی است، اما برای بسیاری دیگر نیز فرصتی است تا با آمدن به واشنگتن دی‌سی شاهد رژه سنتی موتورسواران آمریکایی در پایتخت آمریکا باشند.

این موتورسواران به خاطر گرامیداشت یاد سربازان آمریکایی که جانشان را فدای کشورشان کرده اند، از شهرهای مختلف آمریکا روانه واشنگتن دی‌سی می شوند و پس از پیوستن به یکدیگر در حومه واشنگتن، طی رژه ای زیبا به سوی «گورستان ملی آرلینگتون» ویژه سربازان آمریکایی می روند.

رژه موتورسواران به سوی گورستان ملی آرلینگتون در حومه واشنگتن دی‌سی
رژه موتورسواران به سوی گورستان ملی آرلینگتون در حومه واشنگتن دی‌سی

با اینکه روز یادبود در آمریکا در شهرها و توسط گروه های متعددی جشن گرفته می شود، اما دولت فدرال آمریکا محل تولد این روز را محله «واترلو» در نیویورک بشمار می آورد که روز یادبود نخستین بار در آنجا برگزار شد.

روز یادبود در ابتدا برای گرامیداشت یاد پرسنل ارتش آمریکا که در جنگ داخلی آمریکا، کشته شدند ابداع شده بود. این روز چندین دهه در روز سی ام ماه مه برگزار می شد تا اینکه کنگره آمریکا تاریخ آن را به آخرین دوشنبه ماه مه تغییر داد.

جنگ داخلی آمریکا که میان سال های ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵ رخ داد مرگبارترین جنگ در تاریخ آمریکا محسوب می شود که طی آن ۶۲۰ هزار آمریکایی جان خود را از دست دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG