لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۰

اوباما در مراسم روز یادبود: ۱۰ هزار سرباز آمریکا در افغانستان باقی می مانند


اوباما در مراسم روز یادبود: ۱۰ هزار سرباز آمریکا در افغانستان باقی می مانند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:25 0:00

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا بامداد دوشنبه ۲۵ مه در مراسم روز یادبود سربازان کشته شده آمریکا در جنگ، در گورستان آرلینگتون درایالت ویرجینیا حضور یافت و با نثار گل به پای آرامگاه سرباز گمنام ادای احترام کرد.

آقای اوباما در سخنرانی خود در این مراسم، به کاهش نیروهای آمریکا در افغانستان اشاره کرد و گفت: «طی ۱۴ سال گذشته، امروز نخستین مراسم یادبودی است که آمریکا درگیر یک جنگ عمده زمینی نیست. در این روز ما به فداکاری‌های هزاران مرد و زن نظامی آمریکایی که از ۱۱ سپتامبر جان خود را فدا کردند از جمله ۲ هزار و ۲۰۰ وطن‌پرستی که در افغانستان از خود فداکاری نشان دادند، ادای احترام می‌کنیم.»

آقای اوباما در سخنرانی تایید کرد که حدود ۱۰ هزار نیروی آمریکایی تا پایان سال جاری به منظور آموزش و کمک به نیروهای افغانستان در آن کشور باقی خواهند ماند.

درمراسم یادبود گورستان ملی آرلینگتون مقامات وپرسنل نظامی از جمله اشتون کارتر وزیر دفاع و ژنرال مارتین دمپسی رییس ستاد مشترک نیورهای مسلح آمریکا حضور داشتند.

نیروهای آمریکا مستقر در افغانستان نیز روز دوشنبه در مراسمی به همین مناسبت شرکت کردند. ژنرال جان کمپبل فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان نسبت به فداکاری‌های سربازانی که در جنگ افغانستان جان باختند، ادای احترام کرد.

در آمریکا نیز در بسیاری از مناطق، در این روز با برپا کردن مراسم یادبود و رژه به نظامیان کشته شده آمریکا در جنگ ادای احترام می‌کنند.

مراسم روز یادبود در آمریکا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00

مراسم روز یادبود، از پايان جنگ جهانی دوم هر سال در آخرين دوشنبه ماه مه برگزار می شود. این روز در آمریکا، تعطیل رسمی است.

از سال ۱۹۸۷ به اين طرف همه ساله هزاران موتورسوار از سراسر ايالات متحده به سمت بنای يادبود سربازان کشته شده در ويتنام در شهر واشنگتن به راه می‌افتند .

XS
SM
MD
LG